Ratownicy z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przechodzą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu szkolenia dotyczące tego, jak mają postępować z niebezpiecznymi i trudnymi pacjentami podczas swojej pracy.
Jak podkreśla Elżbieta Cieślak dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, personel medyczny coraz częściej spotyka się z agresją ze strony pacjentów.
— Są elementy samoobrony, czyli obronimy się bezpiecznie dla nas i bezpiecznie dla pacjenta. Personel medyczny i personel w karetce musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje, ale też bezpieczeństwo pacjenta, któremu trzeba pomóc. Jak zachować się, jak skutecznie wybrnąć z bardzo trudnych sytuacji? To ćwiczymy i uczyć się od fachowców — mówi Cieślak.
Ratownik medyczny z 13-letnim doświadczeniem Krzysztof Kopówka zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem RDC, iż nie ma dyżuru, na którym medycy nie spotkaliby się z agresją ze strony pacjentów, którym chce się pomóc.
— Mamy różne sytuacje w karetkach, osoby po alkoholu i osoby pod wpływem środków psychoaktywnych, które są bardzo agresywni wobec członków zespołu. My musimy się czuć przede wszystkim bezpiecznie. To jest codzienność, nie policzy się tego — podkreśla Kopówka.
Szkolenie praktyczne ma przypomnieć także zasady ruchu drogowego. Drugi dzień szkolenia odbędzie się we wtorek.