ADHD u Kobiet

psychocare.pl 1 rok temu

ADHD u kobiet, często bywa nazywane „cichym” lub „ukrytym zaburzeniem”. Związane jest to z tym, iż u kobiet często wewnętrzne napięcie nie zostaje wyrażone „na zewnątrz” i przyjmuje postać wewnętrznego niepokoju. Kobiety potrafią intuicyjnie maskować objawy albo radzić sobie poprzez wypracowywanie tzw. strategii kompensacyjnych, zamieniających trudności na coś innego (np. zamiast agresji i bójek stosują autoagresję). ADHD statystycznie częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt, proporcje są jak 3:1, na dodatek dużo trudniej jest zdiagnozować to zaburzenie u młodych dziewcząt. Często przy ADHD diagnozuje się zaburzenia depresyjne, zaburzenia ze spectrum autyzmu, ChAD, bordeline lub inne. Czasami te zaburzenia współwystępują z ADHD

ADHD u nastolatek

Bardzo częstymi objawami ADHD u nastolatek są:

  • zmienne nastroje, labilność emocjonalna,
  • mnogość pomysłów i często niekończenie rozpoczętych aktywności,
  • zapominanie o niezbędnych rzeczach (np. strój sportowy, kapcie, czapka, przybory szkolne),
  • regularne gubienie ważnych rzeczy (np. klucze, dokumenty),
  • trudność z wykonaniem złożonych poleceń np. z wykonaniem instrukcji krok po kroku,
  • osiąganie efektów nieadekwatnych do poświęconego czasu,
  • podejmowanie wielu aktywności jednocześnie,
  • liczne spóźnienia,

Jednym z objawów ADHD jest również impulsywność. Zachowania impulsywne u młodych kobiet mogą prowadzić do większej ilości zachowań ryzykownych. Młode dziewczyny z ADHD statystycznie szybciej niż inne nastolatki rozpoczynają aktywność seksualną, i mają więcej partnerów seksualnych. Wyższa też jest liczba nastolatek z ADHD, które zachodzą w nieplanowaną ciążę. Dziewczęta z ADHD mogą doświadczać wyższych wskaźników leku, mogą częściej nadużywać substancji psychoaktywnych, doświadczają wahań nastroju i trudności w uczeniu się.

ADHD u dorosłych kobiet

Symptomy ADHD u chłopców z wiekiem słabną, u dorosłych kobiet problemy związane z uwagą i umiejętnością koncentracji są raczej niezmienne i silnie wpływają na ich życie zawodowe. Często zdarza się, iż kobiety z ADHD są bardzo kreatywne i mają tendencje do myślenia niestereotypowego. Zdarza się, iż mają duże zdolność adaptacyjne i potrafią gwałtownie dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Kobiety z ADHD często w pracy uchodzą za „roztrzepane”, „zapominalskie”, rozkojarzone i nieasertywne. Są to bardzo indywidualne przypadki.

Symptomy ADHD u kobiet mogą nasilać się podczas ciąży i po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kiedy kobieta „otrzymuje” nowe obowiązki i odczuwa dodatkową presję związaną z rolą matki. Badania naukowe pokazują, iż kobiety z ADHD częściej zaniedbują swoje dzieci, gdyż trudno im zorganizować codzienne zadania – umawianie na wizyty do lekarza, zapewnienie czystych ubrań, robienie systematycznych zakupów. Jest to dla kobiet z ADHD przytłaczające.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

ADHD u kobiet objawy

Kobiety z ADHD mogą doświadczać następujących objawów:

  • Problemy z zarządzaniem czasem,
  • Wahania nastroju,
  • Niezdolność do wielozadaniowości,
  • Zachowania impulsywne,
  • Trudności w utrzymaniu relacji,
  • Trudności w planowaniu zadań a potem utrzymanie realizacji planów,
  • Trudności z ukończeniem rozpoczętych projektów,
  • Słaba organizacja pracy,
  • Trudności w radzeniu sobie z napięciem i stresem.
  • Problemy związane z zarządzaniem temperamentem np. zbytnia impulsywność.
  • Zwiększona, niefunkcjonalna ruchliwość kończyn (poruszanie rękami i nogami bez celu.)

Diagnozowanie ADHD u kobiet

Bardzo trudno diagnozuje się ADHD u małych dziewczynek, trochę łatwiej u dojrzałych kobiet, choć jest to również trudne. Związane jest to z tym, iż u kobiet zaburzenia neurorozwojowe przebiegają w inny sposób. Podczas gdy chłopiec z ADHD jest ruchliwy i aktywny to dziewczynka jest najczęściej zapominalska, gadatliwa, chodzi z głową w chmurach i nie potrafi się skupić. Trudności związane z diagnozą bardzo często powiązane są z większą zdolnością dziewcząt w dopasowywaniu się do wzorców kulturowych. Dziewczęta starają się być miłe, posłuszne i wzorowe, aby uniknąć krytyki ze strony społeczeństwa. Dlatego też sprawiają mniej problemów i rzadziej są diagnozowane. Bardziej radzą sobie same.

Dojrzałe kobiety często uświadamiają sobie swoje problemy, gdy diagnozują swoje dzieci i zrozumieją, iż ADHD jest zaburzeniem przenoszonym genetycznie – jeżeli jedno z rodziców ma zdiagnozowane ADHD to istnieje prawdopodobieństwo, iż ADHD wystąpi również u dziecka.

Skuteczną pomocą przy zaburzeniach ADHD jest farmakoterapia i psychoterapia jako forma uczenia się funkcjonowania w nowy, bardziej adaptacyjny sposób.

W celu zdiagnozowania i pomocy warto zwrócić się do wykwalifikowanych specjalistów. Szczególnie istotna dla kobiet może być pomoc w nauce zatrzymania negatywnego myślenia na swój temat i pomoc w zrozumieniu trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością dnia codziennego.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy potrafią zdiagnozować zaburzenie ADHD i pokierują dalszą pracą. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału