Szefa resortu zdrowia zapytano w Radiu RMF FM, kiedy uchwalona zostanie od dawna zapowiadana ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, iż ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r., jednak projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.
– Rzeczywiście nie udało się tego dopiąć do końca listopada. Przeprowadzenie tego projektu jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem. Biję się w piersi. Uważam, iż to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć – poinformował minister Adam Niedzielski.
Przypomniał, iż został uruchomiony pilotaż w kilku województwach, gdzie te zasady się sprawdzają.
Rozwiązania opieki onkologicznej nad pacjentem w ramach KSO są testowane w czterech województwach: dolnośląskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim. Pilotaż miał zakończyć się 31 grudnia 2022 r. Minister zdrowia zapowiedział, iż będzie on przedłużony prawdopodobnie o kwartał. – Rozporządzenie zostanie wydane w grudniu – dodał Niedzielski.
Powiedział, iż resort jest w ciągłym kontakcie z jednostkami, które uczestniczą w pilotażu.
– W pierwszej wersji wydawało się, iż wystarczy przygotowanie ustawy. Po dyskusjach z Rządowym Centrum Legislacji i na forum Rady Ministrów doszliśmy do wniosku, iż to musi być obudowane gotowymi rozporządzeniami, które będą definiowały jednostki – stwierdził Niedzielski.
Zapowiedział, iż KSO wejdzie w życie najpóźniej od początku drugiego kwartału. – Będę robił wszystko, żeby weszła wcześniej – dodał szef Ministerstwa Zdrowia.
Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie.