Nowojorski Hospital for Special Surgery (HSS) już od 13 lat uznawany jest za najlepszy szpital ortopedyczny w USA, a w dziedzinie reumatologii zajmuje miejsce trzecie. Jak odkryli tamtejsi specjaliści, kobiety mają znacznie wyższy poziom komórek odpornościowych zwanych komórkami tucznymi (lub mastocytami) w tkance maziowej otaczającej staw kolanowy niż mężczyźni.
Odkrycie to może się przyczynić do wytłumaczenia, dlaczego kobiety z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego zgłaszają trudniejszy do wytrzymania ból niż mężczyźni.
– Inni spekulowali, iż kobiety mają większe tendencje do odkładania operacji niż mężczyźni, ale kiedy spojrzeliśmy do naszej bazy danych, okazało się to nieprawdą – powiedziała reumatolog z HSS dr Dana Orange. – Zbadaliśmy tkankę maziową usuniętą podczas całkowitej alloplastyki stawu kolanowego, aby znaleźć przyczynę biologiczną, która może wyjaśniać różnice w zgłaszanym bólu między płciami.
Tkanka maziowa wyściela staw kolanowy i wytwarza płyn, który działa jak smar ułatwiający ruchy w stawie. W miarę postępu choroby zwyrodnieniowej stawów może dojść do stanu zapalnego.
Patolodzy z HSS badali różne typy komórek znajdujących się w tkance maziowej, w tym komórek tucznych, które występują również w wielu innych tkankach w całym ciele i są powszechnie znane z produkcji substancji chemicznych zwanych histaminami w przebiegu reakcji alergicznych i astmy.
Podstawowe badania przeprowadzone przez innych naukowców sugerują związek pomiędzy mastocytami a postępem choroby zwyrodnieniowej stawów i bólem.
Dr Orange i jej współpracownicy, w tym reumatolog HSS Bella Mehta, główna autorka, zbadali tkankę stawową pobraną od 96 kobiet i 61 mężczyzn, którzy przeszli całkowitą alloplastykę stawu kolanowego w HSS. Policzono kilkanaście typów komórek zwykle występujących w tkance maziowej i przeanalizowano płyn maziowy oraz krew dzięki mikroskopu.
Ocenione zostały również – dzięki dwóch ankiet – zgłaszane przez pacjentów skutki bólu.
– W HSS mieliśmy wyjątkową możliwość przeprowadzenia tych badań, ponieważ mamy tkanki maziowe pobrane od pacjentów ze schyłkową chorobą zwyrodnieniową stawów poddawanych alloplastyce oraz ekspertów patologów układu mięśniowo-szkieletowego, którzy systematycznie oceniają próbki tkanek pod kątem 13 cech – wyjaśniła dr Mehta.
Jak się okazało, tkanka maziowa kobiet miała znacznie więcej komórek tucznych, 63 na obszar próbki, w porównaniu ze średnio 46 w tkance mężczyzn. W tkance maziowej kobiet wyższy był także poziom produktu ubocznego komórek tucznych, enzymu zwanego tryptazą, co wskazuje na ich podwyższoną aktywność. Nie zaobserwowano innych różnic w tkance maziowej między płciami. Zgodnie z oczekiwaniami, w obu ankietach kobiety zgłaszały trudniejszy do wytrzymania ból niż mężczyźni.
– Mamy nadzieję, iż nasze odkrycia zachęcą innych badaczy do zastanowienia się nad czynnikami biologicznymi, które mogą przyczyniać się do różnic płciowych w zgłaszanym przez pacjentów bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego – zaznaczyła dr Orange.