Politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mówili podczas kampanii wyborczej o legalnej aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. Z tym nie zgodził się Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden z liderów Trzeciej Drogi, który ogłosił na antenie Radia ZET, iż „aborcja do dwunastego tygodnia ciąży nie będzie przedmiotem umowy koalicyjnej, a ewentualny projekt ustawy w tej sprawie może nie uzyskać większości w Sejmie”.
Więcej o tym powiedział w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.
– Sprawy światopoglądowe, a aborcja taką jest, nie powinny być ograniczane i wpisane w umowie koalicyjnej – podkreślił Kosiniak-Kamysz, dodając, iż „nie zamierza zmieniać swojego stanowiska”.
– Dopuszczalne jest dla mnie przeprowadzenie referendum, w którym pytano by o kompromis aborcyjny z 1993 r., i ewentualne przywrócenie go – zadeklarował.
– Przedstawiciele innych partii mogą mieć inne plany – my jesteśmy Trzecią Drogą. Nie będziemy przyjmować programów innych, ale szukać porozumienia – podsumował szef PSL.
O kompromisie z 1993 r.
Przypomnijmy, od 7 stycznia 1993 r. obowiązywała ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, czyli tak zwany kompromis aborcyjny – ograniczyła ona dostęp do zabiegów przerywania ciąży. Te były dopuszczalne w trzech przypadkach:
– gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety – bez ograniczeń ze względu na wiek płodu,
– gdy badania lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – do chwili osiągnięcia przez płód umiejętności samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej,
– gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, iż ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – do 12 tygodni od początku ciąży.
Były, bo to prawo obowiązywało do 27 stycznia 2021 r., kiedy Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października 2020 r., w którym orzekł o niekonstytucyjności jednej przesłanki, czyli przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.