9 zasad, które pomogą ci uniknąć kłótni w święta. Przechytrz tradycję i nie daj się sprowokować

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Warto mieć dobry plan i wyluzować, ale przede wszystkim być dobrym dla samego siebie. Fot. 123rf.com


Święta to czas rodzinnych spotkań. Chciałoby się, by były one miłe i życzliwe (czego wam i sobie życzę) jednak niestety pretekstów do kłótni przy choince nie brakuje. Wszystkiemu winny jest stres. Jak zapewnia psycholog Vanessa King, świątecznym stresem można jednak zarządzać tak, by skutecznie uniknąć rodzinnych awantur.


9 rad psychologa, które sprawią, iż święta będą spokojniejsze


Od niezadowolenia z prezentów, przez (nie)radzenie sobie z emocjami dzieci, po wyciąganie niewyjaśnionych rodzinnych spraw... każdy pretekst będzie dobry do awantury. Jednak warto wiedzieć, iż można inaczej:

1. Odpuść sobie bycie perfekcyjną panią domu


Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov większość osób uważa, iż samo szykowanie świątecznej uczty jest bardzo stresujące. Bez względu na to, czy to Wigilia, czy świąteczny obiad, staramy się, by wszystko było idealne. Oczywiście zwykle coś się nie udaje i robi się nerwowo. Problem stanowią tak naprawdę zbyt wysokie wymagania, które stawiasz sama sobie.


Psycholog radzi, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, by się... nie zamęczyć. Poproś o pomoc, podziel obowiązki, skrócić menu i przygotuj wcześniej to, co się da zamrozić lub zamknąć próżniowo. Gotujcie razem i świetnie się bawcie przy świątecznej muzyce. Pamiętaj, w święta wcale nie musisz się czuć jak w koszmarnym odcinku MasterChefa.

2. Ustal limity


Brzmi to dość nieświątecznie? W Boże Narodzenie często zapominamy o sobie i zanadto skupiamy się na oczekiwaniach innych. Masz prawo kogoś nie zaprosić lub odmówić zaproszenia, jeżeli dzięki temu święta będą dla ciebie spokojniejsze i mniej stresujące. Bieganie z domu do domu może być bardzo meczące. "Jeśli przedłożymy potrzeby innych ludzi nad własne, będziemy przytłoczeni" - wyjaśnia psycholog.

3. Nie bój się być Scroogem


Presja dotycząca zakupu idealnych prezentów może być bardzo przytłaczająca. Dzieci naoglądały się reklam i chcą bardzo konkretne drogie prezenty? Zamiast stawać na głowie lub się zapożyczać, nie bój się ograniczyć listy prezentów. Spróbuj porozmawiać ze swoimi pociechami, czy aby na pewno potrzebują tak dużego i drogiego prezentu.

4. Odłóż telefon


Emocje, które dzieci przeżywają w święta, potrafią być zaraźliwe. Jednak jeżeli jednocześnie próbujesz ogarniać kilka rzeczy w kuchni, a na boku jeszcze pakować prezenty, to ich zachowanie może cię irytować. Odpowiedzią jest poświęcenie im niepodzielnej uwagi, ale tylko na kilka minut.


"Dzieci najbardziej pragną czasu spędzonego z rodzicami, ale upewnij się, iż nie pracujesz wielozadaniowo, ani nie rozmawiasz przez telefon, gdy jesteś z nimi" - radzi psycholog i dodaje. - "Piętnaście minut twojej niepodzielnej uwagi sprawi, iż poczują się bardziej wyjątkowo niż po godzinie, gdy jesteś rozproszona".

5. Stwórz harmonogram oglądania filmów


Jeśli święta kojarzą ci się z walką o pilota, pamiętaj, iż harmonogram zawsze możecie ustalić wcześniej. Dzięki temu nikt nie będzie czuł się pominięty.

6. Uważaj z alkoholem


Choć mogłoby się wydawać, iż kieliszek wiana pozwoli ci się rozluźnić i przetrwać świąteczne spotkanie, to granica jest niezwykle cienka. Gdy ją przekroczysz, może się okazać, iż o wiele łatwiej cię sprowokować do wybuchu. "Alkohol zmniejsza naszą zdolność do radzenia sobie z reakcjami emocjonalnymi, a także wpływa na nasz sen" - wyjaśnia psycholog i radzi, by pamiętać o piciu wody, bo odwodnienie także sprawia, iż stajemy się nerwowi.

7. Wybierz, w których bitwach weźmiesz udział


Czy wiesz, iż statystycznie jedna osoba na trzy przewiduje, iż w święta się z kimś pokłóci? Okazji i pułapek nie brakuje, jednak wiele z nich jest przewidywalnych. Psycholog radzi wiec zastanowić się nad naszą reakcją zawczasu, a przede wszystkim nad tym, czy faktycznie jest to rzecz, o którą chcemy się kłócić. "Pomyśl o tym jako o prezencie dla siebie – możesz wyjść z poczuciem wyczerpania lub możesz zdecydować, iż nie będziesz reagował" - podpowiada.

8. Przygotuj radosną playlistę


Choć czekamy na święta, by spędzić czas z rodziną, to może to być przytłaczające. W końcu jesteście non stop ze sobą, bez chwili wytchnienia. Jak pozwolić sobie na przerwę? Pamiętaj, to niezbędne, by złagodzić presję. Zaplanuj wyjście na spacer lub napuścić sobie wody do wanny i na słuchawkach posłuchaj muzyki, która wprawia cię w dobry nastrój.

9. Naucz się mówić: przepraszam


Jeśli nie wytrzymasz i puszczą ci nerwy, idź się przewietrz, daj sobie chwilę, by ochłonąć. Gdy wrócisz, przeproś, iż zbyt mocno zareagowałaś. "Boże Narodzenie jest jak szybkowar i czasami takie rzeczy się zdarzają" - wyjaśnia doktor King. Najważniejsze, by nie nakręcać się, iż to zepsuło wam całe święta, bo to nieprawda.

Idź do oryginalnego materiału