Za nami piąta edycja Forum Leczenia Ran, największej konferencji poświęconej leczeniu ran w Polsce! Wydarzenie po raz kolejny powtórzyło swój sukces – do Zakopanego przyjechało niemal 1000 osób chętnych pogłębiania wiedzy i praktyki w tej trudnej dziedzinie. Podczas wykładów i warsztatów uczestnicy mieli szansę, by czerpać doświadczenia od wybitnych ekspertów. Serdecznie zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia, a także obejrzenia galerii zdjęć.
W dniach 15-17 września Zakopane znów stało się miejscem wymiany wiedzy, doświadczeń, praktyki i dyskusji w dziedzinie leczenia ran. Do Hotelu Mercure Kasprowy zawitali wybitni eksperci tej specjalności, zarówno teoretycy, jak i praktycy na co dzień związani z leczeniem ran trudno gojących się. W programie konferencji znalazło się aż 8 sesji, panele dyskusyjne, maraton case study oraz 17 warsztatów, a każde z nich cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczestników. W rozmowie z naszym portalem zaproszeni wykładowcy potwierdzili, iż wydarzenie to odbyło się na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, a o ranach mówiliśmy kompleksowo i interdyscyplinarnie.
„V Forum Leczenia Ran jest kolejnym spotkaniem specjalistów z całego kraju”
Dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran (SNLR) oraz Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji V Forum Leczenia Ran, w rozmowie z naszym portalem podkreślił, iż w tym roku do Zakopanego przyjechało niemal 1000 osób.
– Cieszymy się, iż tyle osób chce do nas rokrocznie przyjeżdżać. V Forum Leczenia Ran jest kolejnym spotkaniem specjalistów z całego kraju, którzy interesują się leczeniem ran. Jest to zespół interdyscyplinarny, tu są chirurdzy, chirurdzy naczyniowi, dermatolodzy, ale są też pielęgniarki różnej specjalizacji, które chcą leczyć rany – wskazał specjalista.
Dr hab. n. med. Anna Chrapusta, specjalistka chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii plastycznej w Małopolsce, Przewodnicząca Komitetu Naukowego konferencji V Forum Leczenia Ran, zaznaczyła, iż wydarzenie to daje ogromne możliwości poszerzania wiedzy i wymiany interdyscyplinarnych doświadczeń.
– Tegoroczną edycję, podobnie jak wszystkie poprzednie, oceniam niesamowicie wysoko. Uważam, iż możliwość spotkania się i wymiany interdyscyplinarnych doświadczeń jest bardzo istotna, a atmosfera konferencji, jak zawsze, jest niesamowita – podkreśliła specjalistka. – Poruszonych zostało wiele tematów dotyczących leczenia ran, zakażeń, leczenia chirurgicznego, zachowawczego. Niezależnie od tego, czy uczestnikiem jest osoba ze środowiska pielęgniarskiego czy lekarskiego, można wyciągnąć stąd bardzo dużo wniosków i zdobyć ogromne doświadczenie – dodała dr Chrapusta.
Eksperci: ran trudno gojących się jest coraz więcej
Dr Kucharzewski podkreślił, iż konferencja V Forum Leczenia Ran nabiera coraz większego znaczenia w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Prezes SNLR wyjaśnił, iż w naszym kraju jest coraz więcej przypadków cukrzycy, zespołu stopy cukrzycowej, odleżyn, owrzodzeń żylnych goleni czy tętniczych.
– Ran przewlekłych jest coraz więcej, więc potrzebne są konferencje, gdzie będą się spotykać specjaliści różnej dziedziny, gdzie pielęgniarki będą wymieniać swoje poglądy, a jednocześnie będą mówić o swoich sukcesach i porażkach w leczeniu ran – dodał prezes SNLR.
Mgr Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl zaznaczyła, iż jest to ważne wydarzenie dla całego środowiska pielęgniarek i położnych. Prezes NRPiP również zwróciła uwagę na starzejące się w Polsce społeczeństwo i rosnący problem, jakim jest coraz większa liczba przypadków ran przewlekłych. Jak zaznaczyła – to m.in. pandemia COVID-19 przyczyniła się do długu zdrowotnego, który w tej chwili musimy nadrobić.
O ranach mówimy jednym głosem
Hasło przewodnie konferencji V Forum Leczenia Ran brzmiało „Leczenie ran interdyscyplinarnie – o ranach mówimy jednym głosem”. Dlaczego to właśnie interdyscyplinarność była jednym z najważniejszych aspektów dyskusji? Jak podkreślali eksperci, w leczeniu ran zaangażowanie specjalistów różnych dziedzin to konieczny element procesu terapeutycznego. Mgr Zofia Małas zwróciła uwagę, iż w leczeniu ran, oprócz personelu pielęgniarskiego, należy również uwzględnić m.in. chirurgów, dietetyków czy podologów. Prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, specjalistka mikrobiologii lekarskiej, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii UM we Wrocławiu, zaznaczyła, iż na konferencję V Forum Leczenia Ran tłumnie przyjechały m.in. pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci i mikrobiolodzy, a wśród nich znaleźli się zarówno nauczyciele akademiccy, ale także praktycy pracujący w poradniach, oddziałach czy prowadzących pojedyncze praktyki.
– Leczenie ran to wieloraka etiologia, czyli są bardzo różne przyczyny. Również proces leczniczy wymaga wielospecjalistycznych podejść do problemu. jeżeli nie będzie to zespół interdyscyplinarny, nie będziemy skuteczni – podkreślił prof. dr hab. Zbigniew Rybak, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, angiolog, kierownik Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Lecząc ranę nie można się skupić tylko na samej ranie. Musimy iść dalej, spojrzeć całościowo na pacjenta, (…) musimy sprawdzić, jakie są jego choroby współistniejące – zaznaczyła mgr Zuzanna Konrady, pielęgniarka, specjalistka leczenia ran.
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu, również podkreślał, iż leczenie rany nie powinno ograniczać się tylko do samej rany.
– Leczymy pacjenta. Pacjent to często osoba, która wymaga całego szeregu innych interwencji, leczenia chorób współtowarzyszących, bardzo często leczenia zaburzeń odżywiania (…). Musimy leczyć pacjenta kompleksowo, a żeby leczyć kompleksowo nie możemy pominąć żadnego aspektu. Ja się cieszę, iż na konferencji rozmawiamy o wielu rzeczach – o żywieniu, komorze hiperbarycznej, wspomaganiu dzięki nowoczesnych opatrunków, larwoterapii, o całym szeregu innych metod. Bo jedna metoda to dzisiaj dużo, dużo za mało – wskazał prof. Banasiewicz.
W leczeniu ran technologicznie cały czas idziemy do przodu
Podczas konferencji V Forum Leczenia Ran pojawiło się również wiele tematów związanych z innowacyjnymi rozwiązaniami. Eksperci w rozmowie z naszym portalem podkreślali, iż dziedzina leczenia ran wciąż się rozwija, a zastosowanie najnowszych technologii nie tylko ułatwia pracę z raną trudno gojącą się, ale także przyspiesza powrót pacjentów do zdrowia i normalnego życia.
– Myślę, iż mamy parę kierunków rozwoju. Na pewno technologicznie cały czas idziemy do przodu. Również pod względem edukacji, wiedzy. Sama obecność tutaj tak wielu osób, kolejne spotkanie, świadczą o tym, iż tej wiedzy poszukujemy – wyjaśnił prof. Banasiewicz.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, twórca Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, podkreślił, iż dzięki konferencji Forum Leczenia Ran, specjaliści mogą dowiedzieć się o najnowszych trendach w leczeniu ran, najnowszych sposobach postępowania czy opatrunkach, a także mogą opanować prawidłowe zasady leczenia.
– Duże zmiany zachodzą w zaopatrywaniu ran, które dotyczą dużych uszkodzeń. W przypadku oparzeń są to rozległe rany. Oprócz standardowego procesu wycinania i stosowania przeszczepów, mamy w tej chwili do dyspozycji bardzo inteligentne i specjalistyczne opatrunki, które nas wspomagają w tej pracy, przyspieszają gojenie. Te zmiany idą w dobrym kierunku i wiemy, iż w tej chwili musimy za tym nadążać i wykorzystywać te nowe środki i produkty, by pacjenci z rozległymi oparzeniami wracali jak najszybciej do zdrowia – powiedział dr n. med. Andrzej Krajewski, specjalista w zakresie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń oraz Konsultant Wojewódzkim w zakresie chirurgii plastycznej, w województwie zachodniopomorskim.