Chyba każdy nastolatek wcześniej czy później zacznie się z kimś spotykać i pewnie choć raz przeżyje zerwanie.
Za każdym razem zerwanie jest trudne i łączy się z wieloma nieprzyjemnymi emocjami: smutkiem, złością, rozczarowaniem, poczuciem odrzucenia lub straty.
Oto 7 strategii, jak pomóc nastolatkowi, który mówi, iż właśnie rozstał się ze swoją sympatią.
Wcześniej czy później to nastąpi: najpierw twoje nastoletnie dziecko zakocha się, a po jakimś czasie dowiesz się, iż doszło do rozstania. Będą mu pewnie towarzyszyć różne emocje: może przygnębienie, smutek, rozczarowanie, a może złość, gniew, poczucie odrzucenia.
7 strategii, by pomóc nastolatkowi, który rozstał się z sympatią
Jak zachować się w takiej sytuacji? Jak możesz pomóc swojemu dziecku, gdy okaże się, iż jego nastoletnia miłość właśnie się skończyła?
1. Zaakceptuj i potwierdź emocje dziecka. Jesteś starsza, dojrzalsza, masz doświadczenie, dlatego na nastoletnie związki patrzysz z dystansem. Wiesz, iż są ważne dla twojego dziecka, ale zdajesz sobie sprawę z tego, iż pewnie nie przetrwają próby czasu.
Potraktuj jednak swojego nastolatka i jego uczucia poważnie. choćby jeżeli od początku byłaś przekonana, iż ta relacja nie potrwa zbyt długo, nie mów mu tego. Nie bagatelizuj jego emocji, zrozum, iż pomimo młodego wieku był zaangażowany w związek z drugą osobą całym sobą. Ma prawo odczuwać ból, smutek, poczucie straty.
Potwierdź uczucia swojego nastolatka, mówiąc: "Wiem, iż to trudne” lub "Wiem, iż to smutne, kiedy związek się kończy”. Unikaj za to wypowiedzi w stylu: "Nic się nie stało” lub "Szkolne związki nigdy nie realizowane są długo”. Tego typu komentarze sprawią, iż twoje dziecko poczuje się nierozumiane.
2. Wspieraj decyzję nastolatka. choćby jeżeli to twój nastolatek zdecydował się zerwanie, nie oznacza to, iż nie będzie odczuwał przygnębienia czy apatii. jeżeli chce z tobą porozmawiać na ten temat, bądź otwarta, jeżeli nie – po prostu wspieraj jego decyzję. Nie dopytuj, dlaczego zerwał, nie sugeruj, iż może popełnił błąd. Twój nastolatek zdecydował się na określony krok i zapewnij go, iż stoisz za nim murem.
3. Nie krytykuj byłej sympatii nastolatka. To nie jest odpowiednia chwila, by powiedzieć: "A nie mówiłam”. choćby jeżeli nie przepadałaś za osobą, z którą spotykał się twój nastolatek, to zostaw swoją opinię dla siebie.
Nie umniejszaj też wagi tego związku, przekonując swoje dziecko, iż "znajdzie sobie kogoś lepszego”. Uzmysłów mu, iż musi minąć trochę czasu, zanim będzie mógł o swojej sympatii myśleć z większym spokojem.
4. Nie ucz go wypierania emocji. jeżeli żałoba po związku przedłuża się, zaakceptuj to i okazuj tyle wsparcie, ile potrzebuje twoje dziecko. Nie ucz go jednak tłumienia emocji, nie mów, iż "już minęło tyle czasu, iż nie powinieneś być smutny/przygnębiony/zły”. Nastolatek ma prawo do swoich uczuć i nie ma limitu czasu ich odczuwania.
5. Zapewnij mu trochę rozrywki. Nie ma nic lepszego niż rozproszenie uwagi, by nastolatek choć przez chwilę nie musiał rozmyślać o rozstaniu. Zastanów się, co sprawi mu przyjemność: może wyjście do kina, na zakupy, weekendowy wyjazd.
Jeśli ma jakieś ulubione zajęcia czy aktywności, zaplanuj na nie cały dzień. Z drugiej strony – nie zapominaj o codziennej rutynie. Po kilku dniach rozpaczy czy płaczu, zachęcaj go do powrotu do codziennych zajęć: obowiązków domowych, treningów, spotkań z przyjaciółmi.
6. Bądź przygotowany na zmienne nastoje nastolatka. Może będziesz myślała, iż po kilku dniach czy tygodniach wszystko wraca do normy, gdy nagle twoje dziecko znów zacznie chodzić przybite lub będzie się denerwować z byle powodu. Ta huśtawka nastrojów jest normalna, nastolatek musi przejść kilka faz rozstania, by jego samopoczucie ustabilizowało się na dobre.
7. Skup się na swoim nastolatku. Gdy twoje dziecko rozstaje się ze swoją sympatią, sama możesz odczuwać różne emocje. jeżeli ktoś zerwał z nim, pewnie i ty poczujesz złość, gniew, niezrozumienie czy rozczarowanie. Pamiętaj jednak, by nie obciążać dziecka swoimi emocjami. Skoncentruj się na pomocy jemu - to doświadczenie ma sprawić, iż stanie się silniejszy i bardziej dojrzały.