7 rzeczy, które twoje dziecko powinno wiedzieć o przyjaźni. Ostatni punkt daje do myślenia

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Oto, co twoje dziecko powinno wiedzieć o przyjaźni pixabay


To jedna z najważniejszych rzeczy, na jakiej zależy rodzicom – chcemy, by nasze dzieci potrafiły nawiązywać kontakt z rówieśnikami, umiały odnaleźć się w grupie i w którymś momencie znalazły przyjaciela. Sami wiemy, iż nie ma nic cenniejszego niż przyjaźń z osobą, na której możemy polegać, której możemy się zwierzyć, w towarzystwie której czujemy się nie tylko dobrze, ale przede wszystkim jesteśmy sobą. Czego powinniśmy nauczyć nasze dziecko o przyjaźni?


Jako rodzice chcemy, by nasze dzieci dobrze dogadywały się z rówieśnikami, a z czasem znalazły prawdziwych przyjaciół.

Liczymy na to, iż nasze dzieci znajdą przyjaciół w dzieciństwie lub młodości i te relacje przetrwają jak najdłużej.

7 rzeczy, które twoje dziecko powinno wiedzieć o przyjaźni, by znaleźć przyjaciół, ale jednocześnie, by być dobrym przyjacielem.


Ktokolwiek doświadczył przyjaźni, wie, jak cenna jest to relacja. Życie z przyjacielem czy przyjaciółmi u boku jest prostsze, pełniejsze i radośniejsze. jeżeli jest choć jednak osoba, na której możemy polegać, wszystko staje się łatwiejsze.

7 rzeczy, które twoje dziecko powinno wiedzieć o przyjaźni


Niektórzy z nas mają przyjaciół od czasów dzieciństwa, być może i naszym dzieciom uda się nawiązać taką relację. Co powinny wiedzieć na temat przyjaźni? Jaką wiedzą warto się z nimi podzielić?

1. Bądź sobą. jeżeli twoje dziecko poznaje kolegę lub koleżankę, wypowiada się o nim w samych superlatywach, ale jednocześnie widzisz, iż za bardzo się stara i za bardzo dostosowuje się, porozmawiaj z nim o tym.

Dziecko powinno wiedzieć, iż podstawową zasadą przyjaźni jest akceptacja, a nadrzędną wartością jest to, iż w towarzystwie danej osoby może być w 100 proc. sobą. Nie musi udawać kogoś, kim nie jest, spełniać czyjś oczekiwań, "zasługiwać” na przyjaźń. jeżeli twoje dziecko zachowuje się szczerze, lojalnie i fair, tego samego powinno oczekiwać od przyjaciela.

2. Nie wszyscy muszą cię lubić. Dzieci instynktownie wśród rówieśników szukają kandydatów na przyjaciół. Może zetknęłaś się z sytuacją, gdy twoje dziecko stwierdziło smutno: "Nikt mnie nie lubi” lub przeżywa dramat, bo ulubiona koleżanka wybrała sobie na przyjaciółkę kogoś innego.

Powiedz dziecku, iż tak już czasem jest – nie zawsze pierwszy bliski kolega czy koleżanka stanie się jego przyjacielem na całe życie. Co więcej, pewnie nie wszyscy będą je choćby lubić i jest to zupełnie normalne. Naucz dziecka empatii i szacunku do innych, ale powinno wiedzieć, iż czasem, by znaleźć prawdziwego przyjaciela potrzeba trochę czasu.

3. Dawaj szansę. Dzieci uczą się wyznaczania swoich granic, pewnie też w mniej lub bardziej świadomy sposób mają swoje oczekiwania wobec innych. To naturalne, ale warto przypominać dziecku, by nie ustanawiało zbyt wysokich standardów, by dawało szansę wszystkim, którzy zasługują na przyjaźń. Czasem np. z pozoru cichy i nieśmiały kolega, który wydawałoby się, iż nie pasuje do naszego dziecka, może stać się jego najlepszym kumplem.

4. Naucz się słuchać. Umiejętność słuchania drugiej osoby to niezbędny czynnik prawdziwej przyjaźni. Czasem potrzebuje się wygadać jedna osoba, a druga słucha, innym razem role się odwracają.

Zwróć uwagę, czy twoje dziecko nie jest za bardzo skoncentrowane na sobie, być może nie ma problemu z uzewnętrznianiem swoich emocji, ale nie potrafi słuchać i wczuć się w emocje innych. Właśnie dlatego psychologowie zalecają, by jak najczęściej rozmawiać z dziećmi o tym, co czują i uwrażliwiać je na emocje innych.

5. Nie plotkuj i nie obmawiaj innych. To częsta przyczyna końca dziecięcych czy nastoletnich przyjaźni. Okazuje się, iż osoba, której ufałaś, zdradziła jakiś twój sekret lub opowiedziała coś o tobie innym. Naucz dziecko, iż jeżeli usłyszy, iż ktoś plotkuje, niech nie angażuje się w to i nie bierze w tym udziału.

6. Bądź lojalny. To jedna z cech prawdziwej przyjaźni. Oznacza, iż bez względu na wszystko możesz liczyć na wsparcie swojego przyjaciela, a on na twoje. To też poświęcany drugiej osobie czas, ale zarazem szanowanie jej granic i prawa do własnej przestrzeni.

Dzieci często postrzegają świat w sposób czarno-biały, oczekując, iż przyjaciel będzie na każde ich zawołanie. Tymczasem przyjaźń to poszanowanie tego, iż ktoś jest inny, może myśli inaczej, ma inne potrzeby, ale jednocześnie przez cały czas więcej was łączy niż dzieli.

7. Dbaj o swoich przyjaciół. Przyjaźń to dbanie o wzajemne relacje, nie może być jednostronna. Gdy zauważysz, iż to twoje dziecko tylko się stara, zabiega o kontakt, pierwsze inicjuje spotkania – porozmawiaj z nim.

A może jest na odwrót? Przyjaciel twojego dziecka proponuje mu po raz kolejny jakieś wspólne wyjście, a twoje dziecko odmawia? Czasem tak jest, iż zmieniają się nasze priorytety lub ważne obowiązki pochłaniają nam czas, ale przypomnij dziecku, iż o przyjaźń trzeba dbać. Nie jest nam dana raz na zawsze - to relacja oparta na wzajemności i trzeba ją pielęgnować.

Idź do oryginalnego materiału