Chociaż może to zabrzmieć ironicznie, praktyczność jest jednym z najbardziej złożonych terminów do zdefiniowania. Ogólnie można powiedzieć, iż składają się na nią pomysły lub działania, które pasują do rzeczywistości, są skuteczne i funkcjonalne. Stanie się osobą praktyczną wymaga uczynienia z tego swojej filozofii życiowej. Osoba praktyczna wykazuje specyficzny sposób działania.
Jeśli są problemy ze zdefiniowaniem praktyczności, są też problemy z określeniem, kim jest osoba praktyczna. W poniższym artykule przedstawimy siedem cech praktycznych ludzi, które określają ich działania i myśli.
Osoba praktyczna – 7 cech psychologicznych
Jak często mówiono Ci, abyś był bardziej praktyczny w swojej pracy, podczas robienia czegoś, a choćby w kontekście związku?
Kojarzymy praktyczność z funkcjonalnością i z czymś, co przy prawidłowym zastosowaniu działa w celu rozwiązania problemów, przed którymi stoimy. Aby lepiej zrozumieć wartość bycia praktycznym, zebraliśmy siedem cech, które pomogą Ci stać się bardziej praktycznym.
1. Równowaga zamiast przesadnego idealizmu
Osoba praktyczna na pewno nie jest idealistą. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie przyjęła realizm lub materializm jako filozofię życia. Ponieważ postulaty idealizmu stoją ponad rzeczywistością (subiektywność nad obiektywnością), nie mogą ich przyjąć ci, którzy udają, iż rozwijają postawę praktyczną.
Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Co zrobić, aby lepiej zarządzać swoim czasem?
Kto przyjmuje postawę praktyczną, rozwija swoje idee i działania w oparciu o rzeczywistość. To staje się jej punktem wyjścia, za pomocą którego jej myślenie i działanie jest wydajne, funkcjonalne i trafne. Wszystko, co nie odpowiada światu materialnemu, nie jest dla niej interesujące, przynajmniej nie w takim stopniu, w jakim wykorzysta to do poruszania się w życiu. Jej decyzjami kieruje doświadczenie.
Oznacza to również, iż może wyznaczać realistyczne cele. Osoba praktyczna wyznacza krótko-, średnio- i długoterminowe cele, które może osiągnąć. Wie, iż nadmierne ekscytowanie się czymś, zwłaszcza gdy prawdopodobieństwo osiągnięcia tego celu jest bardzo małe, może prowadzić tylko do frustracji.
2. Osoba praktyczna jest pewna siebie
Zazwyczaj osoba praktyczna ma wysoką samoocenę. To właśnie poczucie własnej wartości umożliwiło jej rozwinięcie pewności siebie, aby podążać za swoimi pomysłami i opiniami.
Zazwyczaj samoocena przejawia się na różne sposoby. Spójrzmy na kilka przykładów:
- Jest świadoma swoich wad i zalet.
- Jest dumna ze swoich osobistych osiągnięć.
- Potrafi się motywować.
- Nie zależy od opinii innych.
- Jest przekonana, iż jej ciężka praca się opłaci.
- Kiedy nie dostaje tego, czego chce, łatwo zbiera się do działania po odniesieniu porażki.
- Realizuje własne pomysły i niełatwo poddaje się pomysłom innych.
Osoba praktyczna jest świadoma swoich zalet i wad i wykorzystuje tę wiedzę do kierowania swoim życiem. Stara się wykorzystać swoje zalety na swoją korzyść i pracować nad swoimi wadami, aby nie spowalniać swojej drogi do sukcesu. To sprawia, iż jej poczucie własnej wartości jeszcze bardziej wzrasta, zwiększając w ten sposób korzyści.
Myślimy, iż chciałbyś przeczytać: Prokrastynacja — dlaczego stała się tak powszechnym problemem
3. Jest zorganizowana
Powiedzieliśmy już, iż praktyczność przejawia się w funkcjonalności. Jest więc skuteczna, użyteczna i zapewnia pozytywne lub harmonijne osiągnięcia.
Dlatego organizacja jest jedną z cech osoby funkcjonalnej. Asymiluje ją zarówno swoimi pomysłami, jak i działaniami.
Jednym ze sposobów przejawiania się tej cechy jest zarządzanie czasem. Osoba praktyczna zwykle bardzo dobrze organizuje swój czas, poświęcając proporcjonalną ilość czasu rzeczom, które chcą robić w ciągu dnia.
Oczywiście nie oznacza to, iż jest surowa w stosunku do swojego czasu. Wręcz przeciwnie, jej organizacja łączy się ze zdrową elastycznością. Ponieważ wie, iż rzeczywistość podlega zmianom, jej program również pozostaje elastyczny.
Jej poczucie organizacji przejawia się w wielu aspektach, od finansów po sposób, w jaki zarządzają swoją dietą.
4. Osoba praktyczna nie boi się podejmować ryzyka
Chociaż może to kolidować z poprzednią cechą, pamiętaj, iż osoba praktyczna nie boi się podejmować ryzyka, gdy wymaga tego rzeczywistość. Nie oznacza to jednak, iż zawsze podejmuje ryzyko, ale raczej to, iż nie boi się podejmować szybkich decyzji.
Oczywiście, zanim to zrobi, ocenia wszelkie za i przeciw. Dzięki temu może podjąć najlepszą decyzję, która pasuje do danej sytuacji. Ta decyzja może być choćby sprzeczna z jej ideałami, ale nie zawaha się jej podjąć, jeżeli najlepiej pasuje do sytuacji.
To sprawia, iż praktyczni ludzie są dobrymi przywódcami i wsparciem w czasach kryzysu lub zagrożenia.
5. Opiera się na prostocie pod każdym względem
Widać po w ubiorze, sposobie w komunikowaniu się i w upodobaniach. Osoba praktyczna uczyniła prostotę sposobem na życie, ponieważ często najprostsze jest najbardziej funkcjonalne.
Nie chodzi o to, iż zawsze jest rozczochrana, milcząca lub iż jej zainteresowania są zbyt błahe. Chodzi raczej o to, iż po prostu nie lubi spędzać zbyt wiele czasu w czymś, co ostatecznie uznaje za nieważne.
Na przykład osoba praktyczna nie spędzi godziny lub dwóch przed szafą, zastanawiając się, w co się ubrać na wieczorne wyjście. Może podejmować te decyzje szybko, ponieważ jest zorganizowana, pewna siebie, nieidealistyczna i nie boi się podejmować ryzyka.
Ma też tendencję do prostoty w swoim podejściu. Osoba praktyczna jest zwykle miła i bezproblemowa. Jej emocje nie dominują nad nią, więc stres i napięcie nie zajmują w jej życiu zbyt wiele miejsca. Przez większość czasu jest szczęśliwa i unika podejmowania się bardzo skomplikowanych projektów.
6. Zdecydowana postawa
Nawet jeżeli w swoich decyzjach musi podejmować ryzyko, osoba praktyczna zawsze będzie miała decydującą postawę. Innymi słowy, nie zadowala się samym podjęciem decyzji, ale robi wszystko, co w jej mocy, aby odnieść sukces poprzez równoległe wybory i działania.
Oznacza to również, iż jest odpowiedzialna za to, co mówi i robi. Nie szuka wymówek, jeżeli błąd jest ostatecznym rezultatem, ponieważ determinacja towarzyszy jej również w takich chwilach. Dlatego jest otwarta na przyznanie się do błędu, przeprosiny i ponoszenie konsekwencji swoich działań.
7. Osoba praktyczna wyznacza cele i zmierza do ich osiągnięcia
Wreszcie osoba praktyczna zawsze wyznacza cele i podejmuje działania, aby je osiągnąć. Nie myśli o celach tylko jako o dużych projektach, które prowadzą do sukcesu. Pamięta jednak również o małych lub średnich krokach, które powstrzymują ją przed pozostawaniem bezczynnym.
Można by wymienić jeszcze inne cechy ludzi praktycznych. Jednak te, które wymieniliśmy powyżej dobrze opisują ich charakter i postępowanie. Często praktyczni ludzie nie wybrali takiej drogi, ale ta cecha zawsze była częścią ich osobowości. Oczywiście zawsze możesz nauczyć się przyjmować niektóre z tych cech, aby aspekt funkcjonalny stał się częścią również Twojego życia.