Pięć tysięcy chorujących na cukrzycę będzie mogło wziąć udział w pilotażowym programie badań wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ruszy on jesienią w woj. lubelskim. Innowacyjny projekt ma pomóc w wykryciu na wczesnym etapie retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.
- Pilotażowy program badawczy dotyczący telediagnostyki w diabetologii i okulistyce zrealizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Współpracuje przy tym projekcie z Instytutem Łączności
- Kierownik medyczny, pomysłodawca projektu prof. Robert Rejdak wyjaśnił, iż program obejmie w pierwszym etapie 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę z województwa lubelskiego
To pionierski program w skali kraju
– Badania będą wykonywane we współpracy z lekarzami rodzinnymi. Pacjenci z danego ośrodka będą poddawani nieinwazyjnemu badaniu, które polega na wykonaniu zdjęcia dna oka. jeżeli będzie trzeba, tym samym aparatem zostanie wykonane badanie w technologii angio-OCT. Po tym etapie, pacjenci z niepokojącymi wynikami zostaną skierowani na konsultacje do Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie – poinformował prof. Rejdak.
Zaznaczył, iż pilotażowy program badań wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ma pomóc w wykryciu na wczesnym etapie retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.
– Retinopatia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka i może skutkować pogorszeniem widzenia, a choćby utratą wzroku. W początkowej fazie nie daje żadnych objawów i jest widoczna tylko w badaniu okulistycznym. Dlatego rozpoznanie tej choroby na wczesnym etapie jest niezmiernie ważne dla skutecznego leczenia – wyjaśnił profesor.
Badania, które ruszą na przełomie września i października, skierowane będą przede wszystkim do osób, które na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów.
– Jest to strategiczne rozwiązane, ponieważ przy tym wykluczeniu komunikacyjnym, Lubelszczyzna wydaje się idealna do wdrożenia programu – dodał prof. Rejdak.
Diagnozy w specjalnym pojeździe
Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą diagnozowani w specjalnie przygotowanym pojeździe. Instytut Łączności będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych.
– Rola Instytutu Łączności z jednej strony polega na tym, aby zapewnić bardzo szybki przesył danych, a z drugiej strony na podstawie analizy tych zdjęć oka, specjaliści będą pracować nad algorytmami w celu wypracowania modelu uczenia maszynowego i gotowych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji dla potrzeb diagnostyki. Inicjatorem wprowadzania przez Instytut Łączności nowoczesnych rozwiązań cyfrowych opartych na sztucznej inteligencji w obszarze medycyny oraz udziału Instytutu w niniejszym projekcie jest sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński – zaznaczył kierownik.
Koszt programu wynosi ponad 5 mln zł. Projekt dofinansowały Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Zdrowia.
źródło: PAP