5 roślinnych źródeł wapnia. Co warto jeść?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Produkty z wapniem Źródło: Shutterstock


Roślinne źródła wapnia pozwalają zaopatrzyć organizm w pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki kostno-stawowej. Co warto jeść?


Wapń to pierwiastek, który wspomaga funkcjonowanie gospodarki kostno-stawowej, dba o prawidłowy rozwój zębów i kręgosłupa u dziecka. Niedobór wapnia w diecie może osłabić kości i sprawić, iż staną się podatne na kruszenie czy łamanie.


Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory. Weganie i osoby nietolerujące laktozy lub białek mleka krowiego, które nie mogą lub nie chcą jeść produktów mlecznych, powinny dostarczać pierwiastek ten z innych źródeł. Jakich?


Najlepsze roślinne źródła wapnia


Na dobrze zbilansowanej diecie wegańskiej możemy dostarczyć organizmowi składników i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Aby tak było, należy wiedzieć, w jakich produktach znajdziemy dane składniki odżywcze. Dobrze jest skonsultować się z dietetykiem, który pomoże tak nam skomponować dietę, by nie powstało ryzyko niedoborów odżywczych.


Na szczęście, większość witamin i pierwiastków możemy dostarczyć z naturalnych składników. Podobnie jest z wapniem – znajdziemy go w wielu różnego rodzaju produktach. Do najlepszych źródeł wapnia zalicza się:


warzywa kapustne


rośliny strączkowe


migdały


suszone figi i morele


Warzywa kapustne bogate w wapń


Bogatym źródłem wapnia są jarmuż, brokuły, kapusta pekińska. W jarmużu znajdziemy aż 150 mg wapnia na 100 g, w brokułach 47 mg wapnia na 100 g w kapuście pekińskiej 29 mg wapnia na 100 g. Warto, by jak najczęściej gościły w naszej diecie, najlepiej w wersji nieprzetworzonej. Surowe warzywa dostarczają dużej ilości składników odżywczych, a dodatkowo zawierają przeciwutleniacze, dzięki czemu wspierają oczyszczanie organizmu ze szkodliwych składników.


Rośliny strączkowe a wapń


Najlepszym źródłem wapnia jest soja i produkty, które powstają na jej bazie (np. tofu). Mimo iż znajdują się w nich fityniany, które najczęściej negatywnie wpływają na biodostępność danych składników, to wapń zawarty w soi dobrze się przyswaja. Warto o tym pamiętać i jeść produkty na bazie soi, a także pić mleko roślinne.


Migdały a wapń


Migdały to doskonałe źródło wapnia, a także witamin z grupy B oraz witamin A i E. Zawierają aż 264 mg wapnia na 100 g! Aby migdały lepiej się przyswajały i nie powodowały dolegliwości trawiennych, warto je najpierw namoczyć. Można jeść je również w wersji prażonej lub wykorzystywać płatki migdałów do przygotowywania smacznych śniadań czy deserów.


Suszone owoce a wapń


Dobrym źródłem wapnia są także suszone owoce. W figach znajdziemy aż 162 mg wapnia na 100 g, a w morelach 55 mg wapnia na 100 g. Suszone owoce można dodawać do owsianki czy jaglanki, a także do deserów.
Idź do oryginalnego materiału