5 niezwykłych korzyści z jedzenia jabłek. Jedz ich jak najwięcej

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jabłka Źródło: Pixabay


Jabłka to owoce bogate w składniki odżywcze i bardzo zdrowe. Dlaczego warto jeść ich jak najwięcej?


Jabłka to jeden z najbardziej popularnych owoców w Polsce. Są powszechnie dostępne, tanie, pyszne i zdrowe. Można je dostać w sklepach przez cały rok, choć najsmaczniejsze są jesienią i zimą. Jabłka w Polsce spożywa się zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej, smażonej czy pieczonej. Przygotowuje się z nich ciasta, desery, musy oraz soki. jeżeli zależy nam na tym, by


Wartości odżywcze jabłek


W jabłkach znajdują się witaminy z grupy B, witamina E, witamina C, magnez, potas, błonnik, żelazo, antyoksydanty. Pod skórką jabłek znajduje się najwięcej wartości odżywczych, dlatego warto jeść je w postaci surowej, by dostarczyć cennych składników odżywczych.


7 niezwykłych adekwatności jabłek


Jabłka mają udowodnione adekwatności prozdrowotne. Jakie?


1. Wspierają układ trawienny


Jabłka zawierają duże ilości błonnika, pozytywnie wpływając na pracę jelit. Pektyny zawarte w owocach przyspieszają czynności trawienne i korzystnie oddziałują na mikroflorę jelitową. Co więcej, pektyny docierają w nienaruszonym stanie aż do okrężnicy, gdzie sprzyjają rozwojowi dobrych bakterii.


2. Wspomagają odchudzanie


Jedzenie jabłek wspiera również proces odchudzania. Dlaczego? Owoce te są bardzo pożywne i sycące, dzięki czemu zapobiegają podjadaniu między posiłkami. Spowalniają opróżnianie żołądka, przez co dłużej czujemy się najedzeni. jeżeli zależy nam na tym, by stracić dodatkowe kilogramy, warto włączyć do swojej diety jabłka i jeść ich jak najwięcej.


3. Korzystnie wpływają na serce


Jabłka zawierają polifenole, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Dzięki temu zapobiegają rozwojowi nadciśnienia tętniczego i chorób układu sercowo-naczyniowego. Z badań wynika, iż spożywanie flawnoidów obniża również ryzyko udaru.


4. Obniżają poziom cukru we krwi


Jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu B. Jak wynika z danych, ryzyko rozwoju choroby u osób, które stale sięgają po jabłka, spada o 18 procent. W owocach znajdują się polifenole, a także kwercetyna, która korzystnie wpływa na poziom cukru.


5. Mają adekwatności przeciwnowotworowe


Jabłka mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. Pektyny hamują wzrost komórek nowotworowych, a polifenole ich namnażanie. Jak wynika z danych, przeciwutleniacze zawarte w jabłkach mają korzystny wpływ na niektóre rodzaje nowotworów, m.in. raka przewodu pokarmowego czy płuc.
Idź do oryginalnego materiału