Brzydkie zapachy dobiegające z różnych zakamarków naszych ciał nie są dla nikogo zaskoczeniem, gdy zdarzają się sporadycznie. Ale uparty i dręczący przykry zapach, pochodzący z dowolnej z tych pięciu części ciała, może wskazywać, iż dzieje się coś poważniejszego.
Jeśli szybki prysznic, dezodorant lub odświeżająca pasta do zębów nie rozwiążą Twojego dylematu z zapachem, warto poświęcić mu trochę więcej uwagi.
Zapach naszych ciał może być czerwoną flagą, która ostrzega nas o poważnym problemie. Według ostatnich badań szwedzkich naukowców, niektóre choroby faktycznie tworzą niepowtarzalny zapach, który emitowany jest z różnych źródeł.
Oto 5 przykrych zapachów, które wydziela ciało w przypadku choroby:
1. Oddech owocowo-acetonowy: cukrzyca
Jednym z powikłań cukrzycy jest kwasica ketonowa. Dochodzi do niej wskutek niedoboru lub braku insuliny we krwi. Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a choćby do śmierci.
Ponieważ organizm nie wytwarza wystarczającej ilości energii, ciało zaczyna rozkładać kwasy tłuszczowe, aby dostarczyć sobie paliwa. Efektem ubocznym wykorzystywania kwasów tłuszczowych jako energii jest produkcja ciał ketonowych, które mają kwaśny charakter i zaburzają procesy życiowe. Jeden z tych kwasów – aceton – emituje nieprzyjemny zapach z ust.
Jeśli zauważysz charakterystyczny owocowo-acetonowy zapach z ust, któremu towarzyszy zmęczenie, suchość w ustach, trudności w oddychaniu lub ból brzucha, udaj się gwałtownie do lekarza.
2. Odstraszający poranny oddech: bakterie
Jeśli kochający partner unika pocałunków rano i nie chce się zbliżać do Twoich ust, dopóki nie wyszczotkujesz porządnie zębów, wiesz, iż masz spory problem.
Jeśli myjesz zęby regularnie przed pójściem spać, a przez cały czas budzisz się z odstraszającym oddechem, możesz mieć do czynienia z pewnymi dolegliwościami.
Powodem tego stanu może być zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, wzrost Ph lub gromadzenie się bakterii. Pod wpływem działania beztlenowych bakterii Gram – ujemnych rozpoczyna się zachodzący w jamie ustnej proces fermentacji resztek pokarmowych, podczas którego powstają lotne związki siarki. Bakterie odpowiedzialne za przykry zapach bytują również w okolicy zmienionych chorobowo dziąseł lub innych struktur jamy ustnej.
Przyczyną nieświeżego oddechu mogą też być nieprawidłowo założone, nieszczelne wypełnienia w zębach oraz protezy, przewlekłe zapalenia migdałków, zatok oraz angina. W przypadku niewydolności nerek obecny jest zapach amoniaku.
3. Zabójczy zapach stolca: nietolerancja laktozy
Jeśli Twój stolec pachnie wyjątkowo obrzydliwie po spożyciu nabiału, możesz nie być w stanie strawić laktozy.
Nasze jelita cienkie wytwarzają enzym o nazwie laktaza, rozkładający laktozę, cukier znajdujący się w produktach mleczarskich. Kiedy nie wytworzysz wystarczającej ilości laktazy, jelita cienkie będą wysyłać niestrawiony cukier prosto do jelita grubego, gdzie fermentuje. Laktoza, która nie została strawiona powoduje luźne, śmierdzące stolce, wzdęcia i śmierdzące gazy.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia, 65 procent ludzi ma problemy z trawieniem mleka. jeżeli jesteś jednym z nich, możesz rozważyć przeprowadzenie kontroli ze swoim lekarzem.
4. Cuchnący mocz: zakażenie dróg moczowych
Jedną z częstszych przyczyn brzydko pachnącego moczu jest zakażenie dróg moczowych.
Przy zakażeniu dróg moczowych często doświadczasz uczucia pieczenia, a sam mocz jest ciemny i mętny. Możesz odczuwać również ciągłą potrzebę oddawania moczu, któremu towarzyszy ból i przykry zapach.
Zakażenie dróg moczowych jest częstsze u kobiet, ponieważ ich cewki moczowe są krótsze, a to stanowi łatwiejszą drogę inwazji dla bakterii. Dostają się one do dróg moczowych i cewki moczowej, a następnie mnożą się w pęcherzu, a to powoduje zakażenie.
5. Brzydki zapach stóp: stopa sportowca
Czy Twoje buty zawsze źle pachną? Czy skóra na palcach jest sucha i łuszcząca się oraz posiada zaczerwienienia i pęcherze? W takim przypadku możesz cierpieć na schorzenie zwane stopą sportowca.
Zapach, który zauważyłeś, spowodowany jest kombinacją grzybów i bakterii, które bytują na Twojej skórze oraz między palcami. Uważaj, gdyż możesz rozprowadzić grzyby na inne części ciała, takie jak pachwiny lub pachy.
Jeśli choroba nie jest leczona, może rozwinąć się w bardziej skomplikowane dolegliwości, takie jak zapalenie tkanki łącznej. Koniecznie porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem!