40 proc. dzieci jest narażonych. Naukowcy odkryli, iż może zmieniać DNA

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: pexels.com/lil artsy


Eksperci ostrzegają przed zmianami w DNA dzieci, które są narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Powód? - Bierne palenie w dzieciństwie może zmieniać ekspresję genów, co wpływa na podatność na choroby w dorosłości - powiedziała dr Marta Cosin-Tomas, współautorka badania z ISGlobal.
Dym tytoniowy zawiera kilkaset substancji, które bezpośrednio wpływają na układ DNA, powodując ryzyko powstawania spontanicznych mutacji albo mutacji wywołanych inhalowaną do organizmu substancją. Palenie papierosów trwale i nieodwracalnie uszkadza DNA i niektóre z nich pozostaną do końca życia, powodując zwiększone ryzyko chorób serca, udaru mózgu i nowotworów.


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Palenie bierne szczególnie szkodliwe dla dzieci
Palenie bierne niesie ze sobą katastrofalne skutki, zwłaszcza dla najmłodszych. - Bierne palenie w dzieciństwie może zmieniać ekspresję genów, co wpływa na podatność na choroby w dorosłości. Pomimo regulacji dotyczących palenia w miejscach publicznych, domy przez cały czas są głównym źródłem narażenia dzieci na dym tytoniowy - powiedziała Dr Marta Cosin-Tomas, współautorka badania zmian w DNA dzieci narażonych na bierne palenie, cytowana przez medonet.pl. Okazuje się, iż w 2004 roku szacowano, iż aż 40 proc. dzieci na świecie było narażonych wdychanie szkodliwych substancji z dymu tytoniowego.
Naukowcy w swoim badaniu wykazali, iż ekspozycja na dym tytoniowy w dzieciństwie zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także wpływa na rozwój neurologiczny i funkcjonowanie układu odpornościowego.


Bierne palenie może mieć przykre konsekwencje w przyszłości
Mali bierni palacze częściej chorują na infekcje dróg oddechowych i ucha środkowego, są podatniejsi na rozwój alergii, a w dorosłym życiu zapadają na nowotwory.
"W badaniu przeanalizowano genomy ponad 2,5 tys. dzieci w wieku od 7 do 10 lat z różnych krajów. Wyniki porównano z liczbą palaczy w ich domach. W 11 miejscach genomu stwierdzono zmiany epigenetyczne, z których część już wcześniej łączono z paleniem tytoniu. Sześć z tych zmian wiąże się z chorobami, takimi jak astma i nowotwory" - podaje medonet.pl. Konsekwencje biernego palenia są naprawdę ogromne.


Tu należy podkreślić, iż jedynym sposobem na to, by nie narażać dziecka na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, jest całkowite zaprzestanie palenia przez wszystkich członków najbliższej rodziny malucha.
Idź do oryginalnego materiału