2 tysiące złotych bez pracy. ZUS podwyższa kontrowersyjną rentę

g.pl 17 godzin temu
Renta alkoholowa to świadczenie przyznawane osobom uzależnionym, które są niezdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje im zatem świadczenie będące wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. O jakich stawkach mowa? Kwoty stale rosą, ponieważ dodatek podlega corocznej waloryzacji.
Renta alkoholowa, zwana potocznie zasiłkiem dla alkoholika, jest świadczeniem przyznawanym osobom, które z powodu nadużywania napojów wyskokowych cierpią na choroby i schorzenia odbierające im zdolność do pracy. Samo uzależnienie nie jest zatem wystarczającym powodem, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) objął daną osobę wsparciem. W tym przypadku niezbędne jest zaświadczenie od lekarza orzecznika ZUS wskazujące, iż choroba alkoholowa spowodowała szkody w organizmie, które skutkują częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy.


REKLAMA


Zobacz wideo Ulubieniec Trumpa chce rozwalić amerykański ZUS


Renta alkoholowa 2025. Znaczenie mają dokumentacja medyczna i okresy składkowe
Na liście schorzeń, które mogą uprawniać do renty alkoholowej, znajdują się jednostki chorobowe, takie jak:


marskość wątroby,
encefalopatia wątrobowa,
zapalenie trzustki,
nowotwory,
psychoza alkoholowa )zespół Otella).


Decyzja o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zależy jednak od lekarza orzecznika, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie na podstawie dostarczonych przez pacjenta dokumentów. Aby ubiegać się o wsparcie od ZUS, należy zatem:


posiadać orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
udokumentować wymagane okresy składkowe i nieskładkowe (zależne od wieku w momencie powstania niezdolności do pracy),
wykazać, iż choroba powstała w okresie aktywności zawodowej.


Ile wynosi renta alkoholowa 2025? Kwoty co roku idą do góry
Renta ta jest waloryzowana corocznie, a jej wypłatą zajmuje się ZUS. Jak informuje serwis Gazeta Prawna, od 1 marca 2025 roku świadczenie wynosi 1901,71 złotych brutto dla osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz 1426,28 złotych brutto dla uzależnionych, którzy są częściowo niezdolni do pracy. To oznacza wzrost o 97,95 złotych w przypadku całkowitej niezdolności i o 73,46 złotych dla niezdolności częściowej. Osoby chcące ubiegać się o wsparcie finansowe muszą złożyć wniosek ERN bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem strony PUE ZUS oraz przedstawić niezbędną dokumentację medyczną. Następnie Zakład zleca ocenę stanu zdrowia orzecznikowi lub komisji i analizuje staże składkowe danej osoby. ZUS wydaje decyzję w terminie do 30 dni od momentu dostarczenia wszystkich dokumentów.
Sprawdź również: 146 tysięcy za abonament RTV. Nie płacił latami, teraz musi oddać fortunę


Choć renta alkoholowa jest realnym wsparciem dla osób dotkniętych poważnymi skutkami związanymi z uzależnieniem, wciąż wzbudza spore kontrowersje. Wszystko dlatego, iż rocznie pochłania około 50 mln złotych z budżetu państwa, czyli kieszeni podatników. Zdaniem niektórych zaś w tym przypadku choroby są pokłosiem własnych wyborów, w przeciwieństwie do schorzeń niepowiązanych z nałogiem.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału