Zgodnie z zasadami renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom, które z przyczyn zdrowotnych całkowicie lub częściowo utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. 1 marca 2025 roku nastąpiła kolejna waloryzacja świadczenia, dzięki czemu w tej chwili najwyższa tego typu wypłata wynosi już 1 878,91 złotych. Kto dokładnie może liczyć na takie wsparcie? Kluczowym elementem jest odpowiednie orzeczenie.
REKLAMA
Zobacz wideo Duda zawetował składkę zdrowotną i pokazał, iż PiS jest potrzebny w pałacu
Całkowita niezdolność do pracy. ZUS stawia warunki. W zamian oferuje ponad 1,8 tys. zł
Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przysługuje osobom, które utraciły zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. W przypadku osób częściowo niezdolnych do pracy jest nieco inaczej. Takie osoby, zdaniem lekarza orzecznika, nie są w stanie wykonywać pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami, wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym. Od marca 2025 pierwsza grupa może liczyć na wsparcie w wysokości 1 878,91 złotych brutto miesięcznie, natomiast druga - 1 409,18 złotych brutto.
Aby ZUS wypłacił pieniądze, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Pierwszym z nich jest uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy od lekarza orzecznika ZUS. Trzeba również wykazać odpowiedni do wieku okres składkowy, oraz iż niezdolność do pracy powstała w maksymalnie 18 miesięcy po ustaniu okresów składkowych i nieskładkowych. Co ważne, taka renta przysługuje jedynie osobom, które nie mają jeszcze ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Sprawdź również: Ponad 80 tys. seniorów bez renty wdowiej. ZUS odmawia masowo
Zasady dotyczące odpowiedniego okresu składkowego nie dotyczą wyłącznie osób opłacających składki przez co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) oraz uprawnionych, których niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Renta z tytułu niezdolności do pracy. Lista chorób jest długa
Decyzja o przyznaniu renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy należy do lekarza orzecznika ZUS. Według portalu Rynek Zdrowia, na liście chorób i schorzeń, które najczęściej są powodem przyznania renty z ZUS, znajdują się:
choroby układu krążenia;
choroby układu nerwowego;
choroby układu oddechowego
choroby oka
zaburzenia psychiczne i depresja;
nowotwory złośliwe związane z pracą;
choroby skóry;
przewlekłe choroby układu ruchu
choroby zakaźne i pasożytnicze;
choroby układu kostno-stawowego oraz mięśniowego i tkanki łącznej;
pylica płuc,
choroby zakaźne,
uszkodzenie głosu,
ubytek słuchu.
Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż pięć lat, chyba iż według wiedzy medycznej nie będzie rokowań odzyskania umiejętności pracy przed upływem tego okresu, wówczas niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż pięć lat
- czytamy na stronie gov.pl.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.