Podczas XXXI Zabrzańskiej Konferencji Kardiologicznej w Katowicach wręczono wyróżnienia dla zespołów, które wprowadzały w Polsce metodę przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI).
Konferencja była okazją do wręczenia wyróżnień za wprowadzenie pionierskiej metody w Polsce dla: dr. hab. Piotra Chodóra, prof. Dariusza Dudka, prof. Janusza Kochmana, prof. Grzegorza Opolskiego, dr. Romana Przybylskiego, prof. Witolda Rużyłły, prof. Jerzego Sadowskiego, dr. Krzysztofa Wilczka, prof. Adama Witkowskiego oraz prof. Wojciecha Wojakowskiego.
Metoda TAVI
TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) to metoda leczenia ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej. Na świecie pierwszy raz zastosował ją w 2002 roku zespół Alaina Cribiera w Rouen we Francji. TAVI jest alternatywą dla klasycznych, chirurgicznych metod wymiany zastawki, a czasem jedynym spospbem leczenia tej wady w przypadku, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji. Technika TAVI polega na wprowadzeniu do aorty (przez tętnicę udową, podobojczykową, szyjną, przez koniuszek serca lub bezpośrednio przez nakłucie aorty) specjalnej biologicznej protezy. Po jej rozprężeniu płatki zastawki podejmują pracę w miejsce uszkodzonej.