Zapalenie płuc, w szczególności pneumokokowe, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dorosłych, zwłaszcza seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi. Pojawiające się komplikacje mogą prowadzić do rozwoju ciężkich powikłań, a nawet zgonów. Warto o tym pamiętać i już zawczasu wdrożyć działania profilaktyczne, wskazują eksperci z okazji obchodzonego 12 listopada Światowego Dnia Zapalenia Płuc.
Pomimo tego, że zapalenie płuc stanowi ok. 50 proc. hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego u osób dorosłych w Polsce, wciąż panuje ogólne przekonanie, iż jest jedynie formą ciężkiego przeziębienia. Nic bardziej błędnego.
Pneumokokowe zapalenie płuc zagraża zdrowiu seniorów
– Zakażenia pneumokokowe do niedawna kojarzone były głównie z chorobami dzieci, ale postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa zmienił to diametralnie. To właśnie wśród starszych obserwuje się największą liczbę zachorowań na pneumokokowe zapalenia płuc, co wiąże się z częstymi hospitalizacjami i wzrostem kosztów opieki zdrowotnej w Polsce. A przecież dostępne jest jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w profilaktyce zdrowotnej, czyli szczepienie. Według niedawno opublikowanego modelu ekonomicznego szczepienie przeciw pneumokokom zapewnia średnio 33-krotny zwrot z inwestycji. To jedno z najlepszych działań, jakie możemy podjąć dla siebie i zdrowia publicznego – zwraca uwagę ekspert, prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.