10 składników w kosmetykach, które mają udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe

zdrowie.med.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: kosmetyki przeciwzmarszczkowe i kamień guasha


Kosmetyki anti-aging stały się nieodłączną częścią codziennej pielęgnacji kobiet. Niektóre preparaty zapobiegają powstawaniu zmarszczek, a inne zmniejszają widoczność tych już obecnych na skórze. Czym kierować się przy wyborze preparatów na skórę? Sprawdź, które składniki aktywne kosmetyków przeciwzmarszczkowych faktycznie działają.

Witamina C

Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ poprawia kondycję skóry na kilka sposobów. Przede wszystkim jest niezbędna do prawidłowej pracy fibroblastów, czyli komórek produkujących włókna kolagenowe. Ponadto ujednolica koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia, a także rozświetla cerę. Witamina C to także jeden z najsilniejszych antyoksydantów, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Retinol

Retinol to aktywna postać witaminy A, która jest wykorzystywana w łagodzeniu wielu problemów skórnych. Jedną z jej adekwatności jest aktywność przeciwstarzeniowa, która obejmuje:

  • zwiększenie liczby fibroblastów, co nasila produkcję kolagenu i poprawia jędrność skóry,
  • złuszczanie zrogowaciałego naskórka i jego pogrubienie,
  • pobudzenie wzrostu nowych komórek oraz tworzenie nowych naczyń, które odżywiają skórę.

Kolagen

Kolagen to najważniejsze białko budulcowe organizmu, niestety wraz z upływem lat jego synteza jest coraz słabsza. Ponieważ stanowi on rusztowanie dla skóry, jego niedobory powodują spadek jej elastyczności i jędrności, a także powstanie zmarszczek. Niestety kolagen w kosmetykach nie ma szans dotrzeć w głąb skóry – jego cząstki są zbyt duże. Poprawia jednak jej nawilżenie, co również działa przeciwstarzeniowo.

Peptydy

Alternatywą dla kolagenu są peptydy, czyli krótkie łańcuchy aminokwasów. Aplikowane na skórę są w stanie wniknąć do jej głębszych warstw, gdzie stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu. W ten sposób pośrednio zwiększają jego ilość, co poprawia elastyczność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jedną z najsilniejszych substancji nawilżających. Jego cząsteczki wiążą na swojej powierzchni duże ilości wody, a zaaplikowany na skórę dostarcza ją do naskórka i poprawia jego nawodnienie. Co ważne, im mniejsze cząstki kwasu hialuronowego, tym głębiej jest w stanie wniknąć. Dlatego, jeżeli zależy Ci na długotrwałym efekcie, wybieraj kosmetyki z krótkocząsteczkowym kwasem hialuronowym.

Witamina E

To kolejny silny antyoksydant, który pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki czy promieniowanie UV. Przyspiesza też regenerację podrażnień i uszkodzeń naskórka, a także hamuje stany zapalne.

Niacynamid

Niacynamid to witamina B3, która wzmacnia barierę hydrolipidową skóry poprzez stymulację produkcji ceramidów. W ten sposób chroni cerę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, a także zapobiega nadmiernej utracie wody. Rozświetla skórę i poprawia jej koloryt, może też zmniejszać przebarwienia oraz przyspieszać regenerację.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest niezwykle istotny dla wszystkich tkanek w organizmie, ponieważ warunkuje aktywność wielu enzymów. Jego duże ilości są obecne w mitochondriach, gdzie uczestniczy w wytwarzaniu energii niezbędnej do pracy komórek. Podany na skórę, koenzym Q10 wykazuje silne adekwatności antyoksydacyjne, a także:

  • wzmacnia barierę ochronną naskórka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • poprawia jędrność skóry,
  • dotlenia komórki i wspomaga procesy regeneracyjne.

Filtry przeciwsłoneczne

Słońce, chociaż niezbędne do syntezy witaminy D, nie działa korzystnie na kondycję skóry. Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe, przyspiesza więc powstawanie zmarszczek. Ponadto może spowodować przebarwienia i nierównomierny koloryt skóry. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF przyczynia się do zachowania młodej i zdrowej cery.

Kwasy

Kwasy działają złuszczająco, przez co stymulują produkcję włókien kolagenowych. W ten sposób mogą spłycić zmarszczki, a także rozjaśnić skórę i poprawić jej koloryt. Ponadto poprawiają one wnikanie innych składników aktywnych, ponieważ usuwają martwy naskórek, który je blokuje. W kosmetykach najczęściej występują tzw. hydroksykwasy, np.:

  • migdałowy,
  • glikolowy,
  • laktobionowy.

Nauka ciągle się rozwija, a do produkcji kosmetyków stosowane są coraz nowsze technologie, które poprawiają ich skuteczność. Wybierając preparaty przeciwzmarszczkowe, warto szukać wskazanych wyżej substancji – ich adekwatności są potwierdzone badaniami.

fot.Viva Luna Studios/unsplash

Idź do oryginalnego materiału