10 nieoczywistych rzeczy, które warto zrobić przed snem. Szybciej zaśniesz, a rano wstaniesz wypoczęty

zdrowie.interia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Liczenie baranów nie działa? Unikasz ciężkich posiłków i pilnujesz stałych godzin snu, a mimo to wciąż masz problemy z zasypianiem? Przedstawiamy 10 nieoczywistych porad, jak łatwo zasypiać i doświadczać pełnowartościowego i regenerującego wypoczynku.


Unikaj ekranów przed snem


Światło niebieskie emitowane przez ekrany telefonów, komputerów i telewizorów hamuje produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za senność. Dlatego, jeżeli miewamy problemy z zasypianiem, lepiej zrezygnować z wieczornego przeglądania mediów społecznościowych czy oglądania seriali. Spróbuj unikać ekranów na co najmniej godzinę przed snem. Zamiast tego możesz poczytać przy ciepłym świetle lampki nocnej, posłuchać muzyki relaksacyjnej czy wyjść na spacer z psem.


Dobierz odpowiednie oświetlenie


Pozostając przy świetle - ma ono ogromny wpływ na nasz zegar biologiczny. W naturalnych warunkach, po zmroku, chodziło się spać, teraz - zapalasz światło. jeżeli zatem masz problemy z zasypianiem, postaraj się stworzyć warunki jak najbardziej przypominające te naturalne. Czy rolety są dobrym rozwiązaniem? jeżeli mieszkasz w dużym mieście, wokół jest sporo latarni czy biurowce, w których światło świeci się całą noc, lepiej zainwestować w przyciemnienie okien. Najlepszym rozwiązaniem są jednak rolety, które automatycznie odsłaniają się po wschodzie słońca lub takie, które mimo wszystko przepuszczają światło. Budzenie się w całkowitej ciemności może być uciążliwe, a zbyt długi sen rano utrudnia wieczorne zasypianie. Warto również zastąpić białe światło żarówkami emitującymi ciepłe, żółte światło. Pół godziny przed snem można całkowicie zrezygnować z górnego oświetlenia i włączyć wyłącznie lampkę nocną lub zapalić świece.Reklama


Skorzystaj z technik relaksacyjnych


Relaksacja przed snem jest kluczowa dla uspokojenia umysłu i przygotowania ciała do nocnego odpoczynku. Techniki takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga nidra mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia. Jedną z najskuteczniejszych metod ułatwiających zasypianie jest skanowanie ciała. Wystarczy położyć się w łóżku i krok po kroku rozluźniać mięśnie ciała, zaczynając od twarzy. Podczas tego ćwiczenia koncentruj się wyłącznie na rozluźnianiu mięśni, staraj się nie myśleć o niczym innym. Regularne praktykowanie tych technik może stworzyć pozytywny nawyk wspierający lepszą jakość snu.


Stwórz wieczorny rytuał


Wieczorne rytuały mają niesamowitą moc w przygotowywaniu ciała i umysłu do snu. Wiesz już z pewnością, jak ważne jest ustalenie stałej pory kładzenia się do łóżka. jeżeli jednak nie jest to wystarczające, spróbuj stworzyć swój wieczorny rytuał: powtarzalny zestaw czynności, które codziennie w tej samej kolejności będziesz wykonywać wieczorem. Może być to mycie zębów, czytanie i medytacja. Ważne jest, by wybrać takie czynności, które nie będą pobudzać umysłu. Po jakimś czasie rozpoczynanie wieczornego rytuału stanie się jasnym sygnałem dla ciała, iż nadszedł czas odpoczynku.


Pij ziołowe herbaty


Nie tylko melisa, ale i rumianek czy waleriana mają adekwatności uspokajające. Pomagają w zasypianiu, pomagają zmniejszyć napięcie i stres oraz wyciszyć natłok myśli. Picie ciepłej herbaty ziołowej na godzinę przed snem może stać się częścią wieczornego rytuału, który przygotowuje ciało i umysł do odpoczynku.


Wykorzystaj aromaterapię


Również aromaterapia to doskonały sposób na stworzenie relaksującej atmosfery przed snem. Zapach lawendy działa uspokajająco, rumianku - wyciszająco, a ylang-ylang pomaga rozładować napięcia. Możesz użyć dyfuzora - wystarczy kilka kropelek olejków eterycznych. Dobrym pomysłem jest również zaszycie ziół w woreczku i powieszenie ich nad łóżkiem lub włożenie pod poduszkę. Oczywiście najpierw musisz się upewnić, iż nie masz uczulenia na daną roślinę.


Prowadź dziennik


Jeśli twoim głównym problemem powodującym trudności z zasypianiem jest natłok myśli, dobrym sposobem będzie pisanie dziennika. Zapisanie swoich przemyśleń może pomóc oczyścić umysł i zredukować stres. Notowanie zmartwień, planów na następny dzień lub po prostu luźnych myśli pomoże uporządkować umysł i przygotować go do snu. Dziennik może stać się częścią twojego wieczornego rytuału, pomagając w tworzeniu zdrowych nawyków snu.


Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni


Optymalna temperatura dla snu to ok. 18-20 st. Celsjusza. Upewnij się, iż w sypialni nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Temperatura w pomieszczeniu ma bezpośredni wpływ na jakość snu. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska może prowadzić do trudności z zasypianiem, niespokojnego snu i częstego budzenia się w nocy.


Sięgnij po kołdrę obciążeniową


W zasypianiu i uniknięciu niechcianych wybudzeń w nocy pomaga także kołdra obciążeniowa. Działa ona poprzez wywieranie delikatnego nacisku na ciało, by zmniejszyć napięcie mięśniowe, doprowadzić do rozluźnienia, a co za tym idzie - stanu odprężenia i relaksu. Nacisk przypomina przytulanie, daje zatem poczucie bezpieczeństwa, które sprzyja spokojnemu snowi.


Unikaj intensywnej aktywności fizycznej


Choć aktywność fizyczna jest jak najbardziej zalecana, lepiej ćwiczeniom oddawać się w godzinach wcześniejszych niż wieczorne. Intensywna aktywność podnosi ciśnienie krwi, a także poziom adrenaliny i kortyzolu, co może utrudniać zasypianie. Wieczorami wybieraj zatem spokojniejsze formy aktywności, takie jak spacer, joga czy stretching, które wręcz wspierają relaksację i przygotowują ciało do snu.
CZYTAJ TAKŻE:
Najgorsza pozycja do spania. Utrudnia pracę narządów wewnętrznych, obciąża kręgosłup
Budzisz się w środku nocy? Tego nie rób, bo trudno będzie ci ponownie zasnąć
Ujawnia się podczas snu. Jest groźny dla serca, zwiększa ryzyko problemów z pamięcią
Idź do oryginalnego materiału