Żylaki to nie tylko nieestetyczna zmiana podskórna, ale również szereg dolegliwości oraz realne zagrożenie dla zdrowia, a choćby życia. Przyczyn może być wiele – palenie, niezdrowa dieta, geny, retencja wody czy nieprawidłowy sposób siedzenia. Jednak istnieją proste sposoby, które pozwolą pozbyć się problemu.
Sprawdzają się na dłuższą metę, gdyż wzmacniają żyły i poprawiają krążenie. Warto je stosować także wtedy, gdy problem zniknie, by uniknąć jego nawracania. Wypróbuj naturalne metody stosowane przez nasze babcie, a niedługo zapomnisz o pajączkach i żylakach.
Ci, którzy posiadają wyraźne żylaki mają ogromny problem z osłanianiem nóg, szczególnie w okresie letnim. Nieodporne na rozciąganie żyły mogą być powodem drobnych podrażnień, obrzęku, swędzenia i bólu łydek oraz cofania się lub zalegania krwi w kończynach.
Można je usunąć operacyjnie, ale wiąże się to z poważnym zabiegiem, rekonwalescencją, a i tak nie daje pewności, iż problem nie powróci. Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania, dobrze trafiłeś!
1# Pietruszka
Ta zielona przyprawa jest nie tylko bogata w witaminę C, która pomaga w naprawie uszkodzonych komórek, ale umacnia także osłabione ściany naczyń włosowatych, które powodują żylaki. Dodawaj ją do potraw lub miejscowo w postaci naparu.
Przez 5 minut gotuj pęczek świeżej, posiekanej zielonej pietruszki w szklance wody. Wystudź, przecedź i dodaj kilka kropli olejku różanego. Schłodź w lodówce przez 10 minut, a następnie nanoś na zmienione obszary dzięki płatka kosmetycznego.
2# Wyciąg z oczaru wirginijskiego
W naturalny sposób niweluje obrzęk, zmniejsza ból i jednocześnie wzmacnia żyły. Wystarczy namoczyć ściereczkę w wyciągu i robić okłady trzy razy dziennie lub moczyć nogi w wannie z ciepłą wodą z 10-20 kroplami oczaru wirginijskiego. Rób tak przez dwa miesiące.
3# Ocet jabłkowy
Silnie odtruwa i pomaga poprawić krążenie w organizmie. Dwie łyżki octu wlej do szklanki wody i pij taką mieszankę dwa razy dziennie. Możesz także smarować rozcieńczonym octem jabłkowym miejsca, na których widoczne są żylaki.
4# Czosnek
Naukowcy z University of Cape Town wykazali, iż ma działanie przeciwzapalne, odpornościowe i wzmacniające. Spożywaj go częściej, a także wykonuj okłady bezpośrednio na skórę. Umieść 6 ząbków czosnku w szklance, dodaj do nich sok wyciśnięty z trzech pomarańczy i dwie łyżki oliwy. Pozostaw miksturę w ciemnym, chłodnym miejscu przez 12 godzin. Następnie aplikuj po kilka kropli i wmasuj w obszary objęte żylakami .
5# Rozmaryn
Diosmina, której rozmaryn jest pełen, wzmacnia żyły i pomaga pozbyć się żylaków. Wystarczy gałązkę rozmarynu zalać 250 ml wrzącej wody i pozostawić do ostygnięcia. Tak przygotowany napój pić 3 razy dziennie.
6# Kasztany
Kasztany są szczególnie popularne w leczeniu żylaków, gdyż mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i zapobiegają swędzeniu. Zawarta w nich escytyna wzmacnia ściany tętnic. Podgrzej łupinę kasztana z 125 ml olejku lawendowego na małym ogniu, a następnie odstaw mieszaninę do ostygnięcia. Nakładaj okrężnymi ruchami na nogi.
7# Cyprys i oliwa
Cyprys wzmacnia żyły, poprawia przepływ krwi do serca oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów. Wymieszaj cztery krople olejku cyprysowego z dwoma łyżeczkami ciepłej oliwy i wmasuj w powiększone, opuchnięte żyły na nogach. Stosuj co najmniej raz dziennie przez okres miesiąca.
8# Liście winogron
Przez 10 minut gotuj szklankę liści winogron w czterech szklankach wody. Przelej napar do dużej miski i mocz w niej stopy przez 5 minut. Zlikwidujesz opuchnięcie i ukoisz bolące żyły, oraz stopy.
9# Żółtko i miód
Żółtko jajka wymieszaj z łyżką miodu i łyżką wódki aż do gładkiej konsystencji. Nakładaj substancję na bawełniany cienki ręcznik i okładaj nim opuchnięte żyły, mazią po stronie skóry.
10# Nagietek
Kilka kwiatów nagietka gotuj w czterech szklankach wody przez 5 minut. Nasącz bawełniany ręcznik w jeszcze lekko ciepłej miksturze i owiń nim dotknięte żylakami rejonie, pozostawiając go na nich aż do wyschnięcia. Powtarzaj 3-4 razy dziennie przez kilka dni.