Mimo, iż w przeciągu ostatnich 2 lat to koronawirus zebrał największe żniwo, to nie możemy bagatelizować innych chorób. Są bowiem dolegliwości, które od wielu lat są przyczyną śmierci dużej ilości osób.
1# Gruźlica
Choć w Polsce uporaliśmy się z tą chorobą, to w innych miejscach na świecie wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Co roku zabija około 900 tys. osób. Atakuje głównie osoby zakażone wirusem AIDS.
2# Komplikacje porodowe
Dotyczy to głównie państw rozwijających się, gdzie odbieranie porodów jest obarczone większym ryzykiem. zwykle związane jest to z niedoszkolonym personelem bądź brakiem niezbędnej aparatury. W ten sposób co roku umiera około 1,1 mln noworodków.
3# Cukrzyca
Zarówno cukrzyca typu 1 jak i 2 niesie ze sobą większe ryzyko przedwczesnego zgonu. Według danych w związku z powikłaniami cukrzycowymi, co roku umiera około 1,5 mln osób. Schorzenie to przez długi czas może nie dawać jednoznacznych objawów, przez co chory latami może nie być odpowiednio leczony.
4# Biegunka i problemy jelitowe
Biegunka wywołana jest zwykle przez zakażenie bakteriami lub wirusami. Najczęściej do tego typu chorób dochodzi w miejscach, gdzie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Najpoważniejszym powikłaniem biegunki jest drastyczne odwodnienie, które prowadzi do śmierci. W ten sposób co roku umiera 1,5 mln ludzi.
5# HIV i AIDS
Według danych codziennie wirusem HIV zakaża się aż 5700 osób. Dotyczy to głównie Afrykańskich, choć wirus rozprzestrzenia się również na inne kontynenty. AIDS co roku zbiera żniwo w postaci 1,5 mln osób.
6# Nowotwór dróg oddechowych
Mowa o nowotworach płuc, oskrzeli czy tchawicy. Najpowszechniejszymi czynnikami rozwoju tych chorób jest palenie, również to bierne oraz zanieczyszczenie środowiska. Z powodu nowotworu dróg oddechowych co roku umiera 1,6 mln osób.
7# Infekcje dolnych dróg oddechowych
Najwięcej infekcji dolnych dróg oddechowych diagnozuje się w okresie grypy. W związku z powikłaniami tych schorzeń rocznie umiera aż 3,1 mln osób.
8. Obturacyjna choroba płuc
Czyli w uproszczeniu POChP. Dotyczy głównie osób starszych oraz tych którzy pala papierosy. Rozwija się latami, a pierwsze oznaki daje w zaawansowanym stadium. Rocznie zabija 3,1 mln osób.
9# Udar
To wciąż jeden z najpowszechniejszych przyczyn zgonów na świcie – 6,7 mln osób rocznie. Wychodzi na to, iż dziennie z powodu udaru umiera aż 18 tys. ludzi. o ile chcesz zmniejszyć ryzyko udaru zadbaj o odpowiednią dietę, ruch oraz wyeliminuj niezdrowe używki.
10# Choroba niedokrwienna serca
Na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu najtwardziej śmiercionośnych chorób uplasowała się choroba wieńcowa. Na rozwój tej choroby ma wpływ wiele czynników, jednak do tych najczęstszych zalicza się: podwyższone ciśnienie, miażdżycę oraz palenie papierosów. W wyniku choroby niedokrwiennej serca co roku umiera 7,4 mln osób.