Zwolnieniomaty

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


W 2024 r. Polacy tylko na ból pleców wzięli ponad milion zwolnień lekarskich – ponad dwuipółkrotnie więcej niż dekadę temu. To przykład funkcjonujących zwolnieniomatów – czyli patologii – dzięki którym pracownik może zdalnie uzyskać je w kilkanaście minut.



– Przychodnie lekarskie prześcigają się w ułatwianiu dostępu do elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) wystawianych zdalnie. Na stronach internetowych zachęcają niskimi cenami (od 75 zł), dodatkowymi zniżkami (każda kolejna konsultacja –20 proc.), krótkim czasem realizacji usługi (e-zwolnienie lekarskie w 15 minut) oraz minimum formalności. Może wystarczyć wypełnienie formularza online lub odbycie „wizyty lekarskiej” przez czat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, iż Naczelna Rada Lekarska wprost nazywa ten system „zwolnieniomatami”.

– Tak kupowane zwolnienia nie mają nic wspólnego z jakościową telemedycyną. O ile teleporada i uzyskane podczas niej zwolnienie nie budzą specjalnych kontrowersji, o tyle uzyskanie go na zasadzie wypełnienia formularza, opłacenia i otrzymania zwolnienia są bezdyskusyjną patologią – komentuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Jakub Kosikowski.

Choć przychodnie informują, iż teleporada daje możliwość wystawienia zwolnienia po dokładnej weryfikacji, w praktyce już wypełnienie formularza wystarcza, by lekarz zatwierdził tymczasową niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Tym bardziej jeżeli chory wskaże w nim nieweryfikowalne przez konsultację telefoniczną objawy w rodzaju bólu pleców.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dolegliwość ta stała się prawdziwą zmorą polskich pracowników.

Jest czwartym najczęstszym – po infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu oraz stanach związanych z ciążą – powodem, dla którego nie stawiają się oni w pracy.

W 2024 r. lekarze wystawili z tego powodu ponad milion zwolnień, o 7 proc. więcej niż w 2023 r., o 9 proc. więcej niż w 2022 r. i aż o 151 proc. więcej niż dekadę temu.

Ogólna liczba zwolnień w ostatnich dziesięciu latach zwiększyła się o ponad 30 proc. – z 17 mln w 2014 r. do 22,2 mln w 2024 r.

Idź do oryginalnego materiału