Zwolnienie lekarskie wstecz - kiedy to możliwe? Czy każdy specjalista ma takie same uprawnienia?

g.pl 1 tydzień temu
Wystawienie zwolnienia lekarskiego wstecz jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, a zasady tej procedury są regulowane przepisami prawa. W zdecydowanej większości przypadków lekarzy ogranicza czas, kiedy mogą cofnąć początkową datę zwolnienia, jest jednak pewien wyjątek. Czy wiesz jaki? Wyjaśniamy.
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, czyli ZUS ZLA - popularnie określane jako L-4 - to dokument wystawiany przez lekarza, który potwierdza, iż stan zdrowia pacjenta nie pozwala mu na wykonywanie pracy. Otrzymujemy je podczas wizyty, jednak czasem zdarza się sytuacja, iż nie jesteśmy w stanie umówić się do lekarza tego samego dnia, kiedy pojawiają się objawy. Co w takiej sytuacji zrobić? Sprawdźmy.


REKLAMA


Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle


Czy zwolnienie lekarskie można wystawić wstecz? Sprawdzamy
Odpowiedź na pytanie, czy zwolnienie lekarskie można wystawić wstecz, jest twierdząca. Jakie są wytyczne dotyczące tej procedury? Na druku e-ZLA widnieje kilka dat. Są to daty czasowej niezdolności do pracy, które standardowo obejmują czas między dniem badania a dniem przewidywanego powrotu do zdrowia oraz data wystawienia zwolnienia lekarskiego. Ta ostatnia zwykle pokrywa się z początkową datą niezdolności do pracy, ale nie jest to reguła. W uzasadnionych przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie na dni poprzedzające dzień badania - są to maksymalnie trzy dni wstecz.


Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie 2025? W jakich sytuacjach jest to możliwe?
Jak powszechnie wiadomo, choroba przerywa zdolność do pracy. Wiemy już, ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie w 2025 roku, ale w jakich okolicznościach ta procedura jest stosowana?
Lekarz może zdecydować o wystawieniu zwolnienia z datą wsteczną, jeżeli podczas badania i wywiadu medycznego okaże się, iż objawy choroby występowały już wcześniej i stan zdrowia pacjenta uniemożliwiał pracę, a np. niemożliwym było umówienie wizyty w przychodni tego samego dnia.
Wystawienie zwolnienia wstecz pozwala pracownikom zachować ciągłość ochrony finansowej i prawnej (zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma obowiązek usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy). Zwolnienie lekarskie może być wystawione zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i w trakcie teleporady. Trzeba pamiętać, iż zwolnienie wystawione z datą wsteczną, podobnie jak zwykłe zwolnienie, może podlegać kontroli ze strony ZUS.


Zwolnienie lekarskie - ile dni wstecz od lekarza psychiatry?
Jest jeden przypadek, kiedy nie obowiązuje standardowa procedura dotycząca wstecznego zwolnienia lekarskiego. Ile dni wstecz dokument może być wystawiony przez lekarza psychiatrę? W tym przypadku może to być dłużej niż trzy dni, a przepisy nie określają dokładnego pułapu.
Wynika to ze specyfiki zaburzeń psychicznych, które mogą znacząco wpływać na samodzielną ocenę stanu zdrowia. Zgodnie z prawem, pracodawca ma obowiązek uwzględnić każde zwolnienie wystawione z datą wsteczną, a w przypadku wątpliwości co do jego zasadności, może być zlecona kontrola wykorzystania.
Zobacz też: Leasing konsumencki. Sprawdzamy, na czym polega leasing konsumencki i czy się opłaca
Idź do oryginalnego materiału