Związek gmin wiejskich chce pilnych zmian regulacji aptecznych

mgr.farm 2 dni temu

Województwo podlaskie należy do jednych z najsłabiej rozwinietych gospodarczo regionów Polski1. Najgorzej sytuacja wygląda na podlaskich wsiach. Pod koniec marca Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego wydał stanowisko w sprawie nowelizacji przepisów regulujących zakładanie aptek. Przedstawiciele samorządów wiejskich uznają, iż zmiany legislacyjne, które mają poprawić zaopatrzenie w leki ludności zamieszkującej tereny wiejskie, są niezbędne.

Związek odwołuje się do rejestrów i raportów

W stanowisku przytoczono dane mówiące o tym, iż według rządowego Rejestru Aptek i GUS ponad 400 gmin z terenów wiejskich nie ma dostępu do aptek. Prowadzi to do olbrzymich nierówności społecznych.

Apteka jest jednym z najważniejszych miejsc z punktu widzenia wielu mieszkańców, szczególnie tych starszych lub z małymi dziećmi – czytamy.

Związek odwołuje się również do najnowszego raportu Pracodawców RP „Sytuacja rynku aptek w Polsce i wybranych krajach Europy”. Raport ten potwierdza, iż polski rynek apteczny uchodzi za jeden z najbardziej przeregulowanych w Europie. Aktualnie funkcjonowanie polskiej apteki opiera się na 18 aktach prawnych. To wiąże się z nadmierną biurokracją, licznymi restrykcjami i częstymi zmianami przepisów. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego uważa, iż utrzymanie obecnych regulacji, w tym tzw. Apteki dla Aptekarza 2.0, może prowadzić do dalszego pogorszenia dostępu do leków i usług farmaceutycznych.

Powinniśmy dążyć do liberalizacji prawa farmaceutycznego, regulacji aptecznych po to, by po pierwsze ściągnąć inwestorów na rynek apteczny, a po drugie, żeby pobudzić konkurencję – znajdziemy w stanowisku.

  • Czytaj również: Czy rynek aptek w Polsce jest przeregulowany? Porównajmy go z innymi krajami…

Punkty apteczne to za mało

W opublikowanym stanowisku mamy stwierdzenie, iż wprawdzie na terenach wiejskich mogą być zakładane punkty apteczne, ale właściciele tych punktów nie mają możliwości sprzedawania wszystkich produktów leczniczych, ich oferta jest ograniczona w porównaniu do aptek.

Ponadto pracownicy aptek są w stanie udzielać profesjonalnych porad dotyczących stosowania leków oraz ewentualnych interakcji, co jest bardzo potrzebne z uwagi na starzenie się społeczeństwa i konieczność stałego przyjmowania leków – napisano.

Pilna potrzeba zmian

Zdaniem przedstawicieli gmin wiejskich zachodzi pilna potrzeba zmiany przepisów dotyczących rynku aptecznego.

Czyli odejścia od mówienia o nim głównie w skali ogólnopolskiej i większym skupieniu się na mniejszych miejscowościach, bo to ich mieszkańcy najmocniej odczuwają konsekwencje zmian w prawie – mówi stanowisko.

Związek w imieniu gmin województwa podlaskiego wyraża swoją gotowość do współpracy w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które wpłyną na liberalizację przepisów, oraz do udziału w konsultacjach ewentualnego projektu zmiany ustaw w omawianym zakresie.

©MGR.FARM

  1. Piekutowska A. Przedsiębiorczość indywidualna w województwie podlaskim. Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej 2021 (https://pb.edu.pl/oficyna-wydawnicza/wp-content/uploads/sites/4/2021/12/Przedsiebiorczosc-indywidualna-w-wojewodztwie-podlaskim.pdf)
Idź do oryginalnego materiału