ZUM u niemowlaka oznacza nieprzespane noce i płacz całymi dniami. Jak można go leczyć?

gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / theproofphotography


ZUM u niemowlaka, czyli zakażenie układu moczowego jest szczególnie trudne do rozpoznania w przypadku tak małych dzieci. Dlaczego? Bo bólu przy oddawaniu moczu, parcia na pęcherz, czy częstomoczu zwyczajnie nie widać gołym okiem. Objawy tego zakażenia często nie są bardzo niespecyficzne, dlatego jeżeli pojawia się gorączka, bez żadnej innej przyczyny, warto udać się do specjalisty, aby sprawdzić mocz.
ZUM u niemowlaka (ale zdarza się także i u starszych dzieci) to jedna z najczęstszych infekcji bakteryjnych. Niestety nie daje on typowych objawów, także jego rozpoznanie, szczególnie u najmłodszych, rodzi pewne trudności. Na co warto zwrócić uwagę? Jak pomóc maluszkowi? I przede wszystkim, czy ZUM można leczyć, czy jedynie działać przeciwbólowo? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo
Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"


ZUM u niemowlaka, jak rozpoznać pierwsze objawy i pomóc maluchowi?
ZUM, czyli zakażenie dolnych dróg moczowych, obejmujące pęcherz, ale także i cewkę moczową ze względu na swoje niespecyficzne objawy nie jest infekcją łatwą do rozpoznania. "ZUM u małych dzieci, które wymagają pampersa, wcale nie należy do rzadkich chorób. Każdy rodzic doświadczył, jak łatwo o 'rozmazanie' się kupy w pieluszce (i nie tylko), a to sprzyja przeniesieniu bakterii w okolice ujścia układu moczowego. I tak oto bakterie z kupy dostają się do cewki moczowej i dalej do układu moczowego, gdzie z niezjadliwych robią się mega problematyczne (albo mogą się takie zrobić)" - czytamy na blogu Pana Tabletki, czyli Marcina Korczyk, znanego i cenionego farmaceuty.


Dziecko płacze, jest marudne, nie pomaga wzięcie malucha na rękę i próba uspokojenia. Dodatkowo często pojawia się gorączka, brak apetyt, biegunka, nadmierna senność i apatia - czyli adekwatnie nic, co by mogło bezpośrednio wskazywać na to, iż doszło do infekcji pęcherza. Dlatego tak istotny jest szybki kontakt ze specjalistą i zlecenie przez pediatrę odpowiednich badań. Potwierdzenie ZUM opiera się przede wszystkim na laboratoryjnym badaniu moczu, by jak najszybciej wdrożyć szybkie i skuteczne leczenie, tym samym przynosząc ulgę dziecku.


Jak leczyć ZUM? Tutaj nie należy robić tego na własną rękę. Udanie się do pediatry, który po przeprowadzeniu badań wdroży odpowiednie leczenie, jest kluczowe. ZUM u niemowlaka leczy się głównie antybiotykami. Szybkie wdrożenie terapii zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji na kolejne odcinki układu moczowego, które mogłyby przedostać się do krwiobiegu i wywołać tzw. uogólnione zakażenie całego organizmu (urosepsę). Natomiast w przypadku niemowląt do 3. miesiąca życia wskazana jest już hospitalizacja i rozpoczęcie antybiotykoterapii drogą dożylną pod nadzorem lekarzy.
Idź do oryginalnego materiału