Nie tak dawno, bo 6 marca budynek dawnej kasy biletowej Elektrycznych Kolei Dojazdowych (EKD) w Pruszkowie, decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Dziś już wiemy co w najbliższym czasie stanie się z budynkiem.
Historia obiektu
Budynek w rejonie stacji WKD Tworki przy ulicy Partyzantów 2 został wybudowany około 1928 roku, był on częścią przystanku Pruszków-Tworki, który należał do linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki EKD, uruchomionej w 1927 roku. Stację zlokalizowano w pobliżu Zakładu Państwowego dla Chorych Psychicznie. Budynek przez wiele lat pełnił funkcję kasy biletowej.
Podczas II wojny światowej infrastruktura EKD została bardzo poważnie uszkodzona, jednak kasa biletowa przetrwała bez większych zniszczeń. Podczas odbudowy infrastruktury kolejowej przystanek został przeniesiony bliżej głównego wejścia do szpitala psychiatrycznego, a sam budynek przestał pełnić swoją funkcję.
Autor projektu budynku do dziś pozostaje jednak nieznany. Jest on wzniesiony w rzucie owalnym, jednokondygnacyjnym, z centralnym umieszczonym poddaszem o żłobkowanych ścianach. Od strony południowej znajduje się ganek wsparty na dwóch kolumnach.

W ostatnich latach mieściły się w nim różne punkty usługowe takie jak: kiosk, kwiaciarnia czy sklepik z nabiałem.
Stan techniczny budynku ocenia się jako zły.
Wniosek o wpis do rejestru zabytków
Wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z prośbą o wpis do rejestru nieruchomych zabytków został opracowany w 2013 roku, przez Stowarzyszenie „Za Pruszków” – w tej chwili Pruszków – Dobro Wspólne, którego ówczesnym prezesem był Arkadiusz Gębicz.
Co dalej z budynkiem dawnej kasy biletowej?
Przez wiele lat budynek wraz z przyległym terenem należał do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W tym czasie budynek wraz z przyległą działką dwukrotnie był wystawiany na sprzedaż, jednak za każdym razem przetargi kończyły się wynikiem negatywnym z powodu braku zgłoszeń.
Dziś budynek dawnej kasy biletowej jest własnością Miasta Pruszkowa.
Jak informuje Marzanna Zarychta Główny Specjalista Urzędu Miasta w Pruszkowie, Miasto zamierza przeprowadzić jego remont z zachowaniem cennych walorów architektonicznych. Pragniemy aby budynek był przeznaczony do realizacji szeroko rozumianych celów publicznych, w tym kulturalno – oświatowych, ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie jednak podjęta po uzgodnieniu z Radą Miasta Pruszkowa – dodaje Zarychta.
Działania, jakie zamierza podjąć Miasto Pruszków, to bardzo istotny krok w ochronie dziedzictwa Miasta Pruszkowa, a jednocześnie przypomnienie o ważnej roli, jaką EKD odegrały w historii podwarszawskich miejscowości.
- Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Zdjęcia: Kamil Tuzek



