Wietrzenie domu w celu wpuszczenia świeżego powietrza to nawyk, który nasi dziadkowie i babcie uważali za ważny. Wiele osób myśli, iż tylko eliminuje nieprzyjemne zapachy, ale w rzeczywistości istnieje o wiele więcej zalet takiej rutyny.
Na przykład wiele osób pali w pomieszczeniach. Poza tym wielu osobom praca nie pozwala sprzątać domu tak często, jak by chcieli. Jak możesz sobie wyobrazić, prowadzi to do gromadzenia się oparów, które są szkodliwe dla zdrowia.
Niedawna pandemia koronawirusa doprowadziła do okresu izolacji w wielu krajach. Ta sytuacja zmusiła wszystkich do pozostania w pomieszczeniach na o wiele dłużej niż zwykle.
W dzisiejszym artykule wyjaśnimy korzyści płynące z wietrzenia najbliższego otoczenia. Omówimy również, jak skutecznie korzystać ze świeżego powietrza.
Znaczenie świeżego powietrza w domu
Wentylacja przestrzeni jest ważniejsza niż myślisz. Jak już wiesz, z każdym oddechem usuwasz z organizmu toksyczny dwutlenek węgla. To jedna z podstawowych czynności organizmu.
Gdy nie wpuszczasz świeżego powietrza do domu gromadzi się nie tylko wydychany dwutlenek węgla, ale także inne szkodliwe substancje, takie jak dym tytoniowy lub opary wytwarzane podczas gotowania.
Wietrzenie domu pozostało ważniejsze, jeżeli masz kocioł, piec lub kominek. Rzeczywiście, prawie wszystkie urządzenia usuwają spaliny przez komin, ale często część gazów gromadzi się w pomieszczeniach. Jest to oczywiście szkodliwe dla zdrowia.
Tymczasem wietrzenie domu pomaga odnawiać tlen i reguluje wilgotność. To samo dotyczy nieprzyjemnych zapachów, zawieszonych cząsteczek, a choćby kurzu. Ich stężenie w pomieszczeniu zmniejsza się podczas wietrzenia, a tym samym poprawia się jakość powietrza w otaczającym nas środowisku.
Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza – przyjaciel alergików
Co się dzieje, gdy brakuje świeżego powietrza?
Niewłaściwa wentylacja może prowadzić do problemów zdrowotnych. Przede wszystkim brak świeżego powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i infekcji, ponieważ organizm jest bardziej narażony na kurz i zarazki.
Ponadto wpuszczanie światła słonecznego eliminuje dużą liczbę mikroorganizmów. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, iż równoważąc wilgotność w pomieszczeniu podczas wietrzenia zapobiegamy rozprzestrzenianiu się pleśni.
Jak prawidłowo przewietrzyć pomieszczenie?
Możesz zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby odpowiednio przewietrzyć pomieszczenie lub cały dom. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę porę roku, wilgotność i temperaturę. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać najlepszą porę dnia na wietrzenie.
Ponadto najlepiej jest stworzyć przeciąg w całym domu. Otwieraj więc okna we wszystkich pokojach jednocześnie. Ogólnie rzecz biorąc, około dziesięciu lub dwudziestu minut wystarczy, aby odnowić powietrze.
Dowiedz się więcej: Oczyścić powietrze z bakterii w domu – jak to zrobić?
Zawsze najlepiej jest przewietrzyć sypialnię zaraz po przebudzeniu. Ponadto odczekaj około 15 minut przed pościeleniem łóżka, aby przewietrzyć również pościel.
Zimą najlepszą porą na wietrzenie jest poranek lub południe. Wtedy temperatura nie jest tak niska jak w nocy. Natomiast latem jest dokładnie odwrotnie. Należy też pamiętać, iż im więcej osób przebywa w domu, tym dłużej trzeba go wietrzyć.
Na koniec pamiętaj, iż nie jest dobrze, aby pokoje były stale zamknięte. W rzeczywistości musisz często wietrzyć, jeżeli ktoś pali lub jeżeli podczas snu włączony jest system ogrzewania.