Zminimalizowanie ryzyka zachłystowego zapalenia płuc − nowe zalecenia

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków zalecił nowe środki mające na celu zminimalizowanie ryzyka zachłystowego zapalenia płuc u pacjentów przyjmujących leki z grupy agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA), którzy przechodzą operacje w znieczuleniu ogólnym lub w głębokiej sedacji.



Informację tę opublikował na swoim profilu na platformie X Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zalecił nowe środki mające na celu zminimalizowanie ryzyka zachłystowego zapalenia płuc u pacjentów przyjmujących leki z grupy agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA),… pic.twitter.com/jQYUOixpao

— Grzegorz Cessak (@GCessak) July 15, 2024

GLP-1 są lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości.

PRAC wyjaśnia, iż przyczyną zachłystowego zapalenia płuc może być przypadkowe wdychanie pokarmu lub płynu do dróg oddechowych zamiast połknięcia go przez przełyk. Może również wystąpić, gdy treść żołądka wraca do gardła. Aspiracje powodujące zapalenia płuc komplikują od 1 na 900 do 1 na 10 000 zabiegów znieczulenia ogólnego, w zależności od czynników ryzyka.

Leki GLP-1 spowalniają opróżnianie żołądka i istnieje biologicznie prawdopodobne zwiększonego ryzyka zachłyśnięcia w związku ze znieczuleniem i głęboką sedacją podczas przyjmowania tych leków. Opóźnione opróżnianie żołądka jest już wymienione w informacjach o produkcie dla różnych GLP-1: dulaglutydu, eksenatydu, liraglutydu, liksysenatydu, semaglutydu i tirzepatydu.

Komitet PRAC poinformował, iż dokonał przeglądu dostępnych danych, w tym opisów przypadków w systemie EudraVigilance, literatury naukowej oraz danych klinicznych i nieklinicznych przedłożonych przez posiadaczy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tych leków.

Komitet nie był jednak w stanie ustalić związku przyczynowo-skutkowego między analogami GLP-1 a aspiracją treści pokarmu do dróg oddechowych, ale ze względu na znane działanie opóźnionego opróżniania żołądka uznał, iż pracownicy służby zdrowia i pacjenci powinni być informowani o tej potencjalnej konsekwencji opóźnionego opróżniania żołądka.

W związku z tym PRAC zalecił, aby przed wykonaniem zabiegów w znieczuleniu ogólnym lub głębokiej sedacji rozważyć ryzyko obecności resztkowej treści żołądkowej z powodu opóźnionego opróżniania żołądka. Informacja o produkcie GLP-1 RZS zostanie odpowiednio zaktualizowana, w tym ostrzeżenie dla pacjentów, iż powinni poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli przyjmują te leki i mają być poddani zabiegowi chirurgicznemu w znieczuleniu lub głębokiej sedacji.

Idź do oryginalnego materiału