Zmiany w skierowaniach lekarskich

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


17 marca zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy o skierowaniach na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową – zmiany dotyczą papierowych wersji dokumentów.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową jest w Dzienniku Ustaw od 2 marca – z dopiskiem, iż zaczyna obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia, czyli 17 marca.

Jakie są zmiany w dokumencie?

Nowymi przepisami wprowadza się elektroniczne skierowania do sanatorium i na rehabilitację uzdrowiskową – te docelowo mają wyeliminować postać papierową skierowań wystawianych przez lekarzy, współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Projektowane rozwiązania umożliwią wystawianie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego skierowań w postaci elektronicznej, bez konieczności czasochłonnej czynności manualnego wypełniania druku skierowania na ten rodzaj świadczeń oraz wysyłki skierowania do adekwatnego oddziału wojewódzkiego NFZ, która musi nastąpić, zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje w uzasadnieniu do rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia, podkreślając, iż „przyjęte rozwiązanie usprawni proces obsługi pacjentów przez skrócenie procesu wystawiania i wypełniania druku skierowania, a także zniweluje ryzyko zagubienia wersji papierowej takiego druku i niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do adekwatnego oddziału funduszu”. Podkreśla się też, iż „efektem dodatkowym jest docelowa likwidacja kosztów związanych z drukami skierowań oraz usługi pocztowej – wysyłka skierowań w zamkniętej kopercie”.

Rozporządzenie zaczyna obowiązywać od 17 marca, ale zakłada się, iż jeszcze do 30 czerwca 2023 r. będzie można stosować zamiennie skierowania w postaci papierowej. Co ważne – możliwość wystawiania skierowań papierowych będzie również po tym terminie w dwóch wyjątkowych sytuacjach.

– Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju lub gdy warunki organizacyjno-techniczne, w tym brak dostępu do systemu teleinformatycznego, uniemożliwiają wystawienie i prowadzenie skierowania w postaci elektronicznej – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Udostępniamy rozporządzenie w całości.

Idź do oryginalnego materiału