Zmiany w ryczałcie szpitali

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.



Korekta

Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie do rozporządzenia ministra zdrowia z 22 września 2017 r. w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej ust. 2 do § 3a, który umożliwi odpowiednie zwiększenie ryczałtu PSZ w bieżącym okresie rozliczeniowym tym świadczeniodawcom, którzy – w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na świadczenia opieki zdrowotnej w okresie popandemicznym – wykonali świadczenia w skali przekraczającej liczbę jednostek sprawozdawczych, stanowiącą podstawę ustalenia wysokości ryczałtu.

Proponowany przepis upoważni jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia, do odpowiedniego zwiększenia takim podmiotom kwot ryczałtu PSZ, na podstawie z art. 136c ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym dokonanie odpowiedniej korekty wysokości ryczałtu, w trakcie okresu rozliczeniowego, jest dopuszczalne m.in. w uzasadnionych sytuacjach związanych ze zmianą zakresu działalności leczniczej świadczeniodawcy.

Ponadto w projekcie rozporządzenia wprowadza się przepis przejściowy, na mocy którego liczba jednostek sprawozdawczych, obliczana dla danego świadczeniodawcy na bieżący okres rozliczeniowy, obejmujący 2024 r., zostanie zwiększona o 1,09 proc.

Uzasadnienie

Projektodawcy rozporządzenia wyjaśniają, że proponowane zmiany są konsekwencją „długu zdrowotnego”, którego spłacenie wymaga istotnego zwiększenia liczby przyjęć pacjentów, przynajmniej przez część świadczeniodawców PSZ, w tym w zakresach świadczeń finansowanych w formie ryczałtu PSZ.

Jak zauważają projektodawcy nowelizacji rozporządzenia, w następstwie wysokiej inflacji oraz wzrostu kosztów zatrudnienia personelu, w tym osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, nastąpił wzrost kosztów prowadzenia działalności przez świadczeniodawców działających w ramach PSZ. To skutkowało wydaniem rekomendacji nr 48/2024 z 24 maja 2024 r. prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zgodnie z którymi wolumen świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w formie ryczałtu PSZ powinien ulec zwiększeniu o 1,09 proc.


Idź do oryginalnego materiału