Zmiany w przepisach dotyczące dyżurów aptek i „siły wyższej”

farmacja.pl 2 tygodni temu

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące dyżurów aptek, wprowadzone wraz z tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Od samego początku budzą one obiekcje samorządów terytorialnych, które straciły możliwość „zmuszania” aptek do dyżurowania. Wprowadzono także finansowanie dyżurów aptek z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Procedura wyznaczania aptek do dyżurów, warunki jakie muszą zostać spełnione oraz zasady finansowania opisano w art. 94 Prawa farmaceutycznego.

Okazuje się, iż w nowych przepisach już na samym początku pojawiły się błędy redakcyjne, polegające na nieprawidłowych odesłaniach do innych przepisów. Resort zdrowia postanowił naprawić te błędy w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, której projekt w połowie sierpnia oddano do konsultacji publicznych. W pierwotnej wersji projektu zmian w tym zakresie nie było. Dodano je jednak po konsultacjach. Jak wynika ze stanowisko przekazanych w ramach uzgodnień wewnętrznych, zaproponowało je Rządowe Centrum Legislacji.

W rezultacie w ustawie Prawo farmaceutyczne wprowadzono korekty techniczne polegające na skorygowaniu nieprawidłowych odesłań zawartych w jej art. 94 ust. 20 (nowe brzmienie tego przepisu – art. 2 pkt 1 projektu ustawy) oraz 96 ust. 5a (odesłanie do nieistniejącego przepisu art. 96 ust. 5 pkt 3 tej samej ustawy, podczas gdy powinno być do art. 96 ust. 5 pkt 2 lit a tiret drugie – art. 2 pkt 3 lit. c projektu ustawy).

Warto przypomnieć, iż próba naprawienia tych błędów była już podejmowana w lutym tego roku. Poseł Tadeusz Chrzan (PiS) zgłosił poprawkę w tej sprawie podczas procedowania nowelizacji Prawa farmaceutycznego dotyczącej sprzedaży pigułki „dzień po”. Wtedy nie zyskała ona jednak aprobaty rządu i posłów.

Brak dyżurów aptek z powodu „siły wyższej”?

Ministerstwo Zdrowia nie ogranicza się jednak wyłącznie do poprawy błędnego odesłania. W ramach projektu do ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadzono też regulacje dotyczące zwrotu przez aptekę wynagrodzenia za niezrealizowane dyżury. Chodzi o sytuacje gdy apteka zobligowana do takich dyżurów, nie mogła ich zrealizować zupełnie lub w części z powodu „siły wyższej”. Aktualnie brakuje regulacji pozwalających NFZ na odstąpienie od dochodzenia zwrotu pieniędzy w takich sytuacjach. Fundusz jest wręcz zobligowany do odzyskania środków w takich sytuacjach.

– Aktualnie obowiązujące rozwiązanie nie jest zatem korzystne dla podmiotów prowadzących apteki, co uzasadnia projektowaną zmianę. Jednocześnie dodanie nowych przepisów pozwoli uznać regulacje dotyczące pełnienia dyżurów przez apteki ogólnodostępne za bardziej kompletne – wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu.

Ministerstwo wyjaśnia, iż początkowo zamierzało zmienić przepisy dotyczące dyżurów aptek, by wyeliminować nieprawidłowe odesłanie. Jednak w toku procesu legislacyjnego resort doszedł do wniosku, iż pozostawienie przepisu, jako jednakowo bezwzględnego i każdorazowo bezwarunkowego w przypadku niepełnienia dyżurów albo ich pełnienia w innym niż zakładany wymiarze, bez uwzględnienia przyczyny (siły wyższej) niedopełnienia obowiązków w tym zakresie, czyni przepis nadmiernie opresyjnym.

– Musi być zatem przewidziany przypadek, w którym owy obowiązek stosowania przepisu nie wystąpi zawsze ze względu na okoliczności danego przypadku. Proponowana zmiana wychodzi temu przekonaniu naprzeciw. Co przy tym istotne, tylko niniejszy projekt ustawy daje aktualnie, jak i w dającej się przewidzieć przyszłości, w zasadzie jedyną sposobność aby zrealizować opisane wyżej działania sanacyjno-racjonalizatorskie stosunkowo szybko – wyjaśnia resort.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału