Zmiany w programie studiów farmaceutycznych. Potrwają krócej…

farmacja.pl 4 tygodni temu

W połowie czerwca posłanka Joanna Mucha zwróciła się do Ministra Nauki i Ministra Zdrowia z zapytaniem o kształcenie farmaceutów. A konkretnie poprosiła o wyjaśnienia dotyczące zmian w standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty. O takie zmiany od lat zabiegało środowisko farmaceutyczne.

Przypomnijmy, iż 29 września 2022 r. powołano zespół do spraw opracowania zmian standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty. Miał on przejrzeć oraz przedstawić propozycje zmian efektów kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności pod kątem dostosowania ich do aktualnych potrzeb rynku pracy. Eksperci mieli też dookreślić kompetencje zawodowe absolwentów jednolitych farmaceutycznych studiów magisterskich. Na koniec zespół miał wypracować propozycje zmian w poszczególnych grupach zajęć ukierunkowanych na zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne. W tym zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

– Na jakim etapie jest wprowadzanie zmian zaproponowanych przez powołany zespół oraz kiedy będą wprowadzane w życie wypracowane ustalenia? – zapytała Anna Mucha.

Posłanka zwróciła uwagę, że „informacja ta jest niezwykle ważna m.in. dla podmiotów prowadzących apteki oraz uczelni kształcących farmaceutów”.

Zmiany programie studiów farmaceutycznych

Na początku lipca na zapytanie posłanki odpowiedziało ministerstwo zdrowia. Wiceminister Marek Kos wskazał, iż wspomniany zespół zakończył swoje prace 31 stycznia 2023 r.

– Opracowana przez Zespół propozycja zmiany standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty została przekazana w 2023 r. do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, celem rozpoczęcia procedury legislacyjnej – wyjaśnia Marek Kos.

Jak się okazuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłosiło uwagi do projektu. Objęły one między innymi zmiany okresu w zakresie realizacji sześciomiesięcznej praktyki w aptece. Zgodnie z propozycją ma ona zostać ona włączona w okres kształcenia na studiach na kierunku farmacja.

– Propozycja tej zmiany jest realizacją jednego z głównych postulatów studentów i absolwentów o skróceniu studiów na kierunku farmacja przez możliwość realizacji praktyki zawodowej w trakcie trwania studiów – wyjaśnia wiceminister.

Taka zmiana umożliwi wcześniejsze wejście absolwentom kierunku farmacja na rynek pracy. Ułatwi też farmaceutom szybsze przygotowania się do realizacji zadań z zakresu opieki farmaceutycznej. Przypomnijmy, iż w tej chwili studenci odbywają sześciomiesięczną praktykę zawodową po studiach. W rezultacie całe studia realizowane są pięć i pół roku. Dodatkowo praktyka zawodowa – sprowadzająca się do pracy studenta w aptece przez sześć miesięcy – jest bezpłatna.

– Powyższa zmiana jest także istotna z punktu widzenia pozostałych zmian zaproponowanych w standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty – twierdzi Marek Kos.

Zmiany od roku akademickiego 2025/26

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzenie w standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty zmiany dotyczącej praktyki zawodowej, nie jest możliwe bez uprzedniej zmiany art. 76 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nowelizacja ta jest aktualnie procedowana przez w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (UD23).

Resort zdrowia przewiduje, iż prace parlamentarne nad projektem tej ustawy rozpoczną się w III lub IV kwartale 2024 r.

– Biorąc powyższe pod uwagę, możliwy termin, od którego zastosowanie do kształcenia na studiach na kierunku farmacja będzie mógł znaleźć znowelizowany standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty to początek roku akademickiego 2025/2026 – wyjaśniło z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Należy również uwzględnić zapewnienie uczelniom czasu w dostosowanie programów studiów do nowych regulacji od cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2025/2026

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału