1 stycznia 2025 r. to istotna data dla lekarzy, ponieważ od tego dnia obowiązują poprawki w Kodeksie etyki lekarskiej. Ostatnia tak dużą zmianę przyjęto 22 lata temu.
Co znajduje się w znowelizowanej wersji KEL? Najważniejsze zmiany dotyczą:
- mediów społecznościowych w zawodzie lekarza – stanowią o istocie etyki i odpowiedzialności lekarzy w korzystaniu z platform online oraz promowaniu zdrowego stylu życia;
- reklamy – dotyczą transparentności i uczciwości w promocji usług medycznych;
- relacji lekarz-pacjent – mówiące o empatii, profesjonalizmie oraz otwartości na potrzeby pacjenta;
- atmosferze zaufania i współpracy między lekarzem a pacjentem, budowaniu pozytywnych relacji;
- użycia teleporady oraz narzędzi opartych na technologii sztucznej inteligencji w praktyce lekarza.
Tegoroczna nowelizacja przyniosła za sobą również wprowadzenie pojęć, które do tej pory nie znalazły się w KEL. Są wśród nich między innymi „terapia daremna”, „aktualna wiedza medyczna” (pojęcie, które zastąpiło wyrażenie „współczesnej wiedzy medycznej”) czy „pacjent”, które w niektórych artykułach zastąpiło słowo „chory". – W innych słowo „powinien” zastąpiono wyrażeniem „ma obowiązek”, które ma wyrażać w sposób jasny i jednoznaczny powinność lekarza – informuje Prawo.pl.
– Połączyło nas to przekonanie, iż etyka lekarska, iż Kodeks etyki lekarskiej jest absolutnie podstawą wykonywania przez nas zawodu i tym, co my, sami lekarze uchwalamy po to, żeby dbać o naszych pacjentów i z jednej strony zagwarantować sobie wsparcie etyczne, z drugiej strony gwarancje najwyższej jakości praktyk dla naszych podopiecznych, dla naszych chorych – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
– Niemal wszyscy zgodziliśmy się nad nowym kształtem kodeksu, który przenosi nas już nie tylko do teraźniejszości, ale i do przyszłości. Wciąż warte podkreślenia jest to, iż to my sami - lekarze - regulujemy naszą etykę. My tworzymy Kodeks etyki lekarskiej – komentuje prezes Jankowski.