(Zdjęcie: AdobeStock/NanSan)
Yashdeep Das, MBBS i współpracownicy ocenili struktury siatkówki u pacjentów z zezem i odkryli, co opisali jako istotne różnice strukturalne. Das z Ogólnoindyjskiego Instytutu Nauk Medycznych w New Delhi w Indiach.
Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym oceniali strukturę siatkówki u pacjentów z zezem ograniczonym, a następnie powiązali ją z ostateczną ostrością wzroku osiągniętą po 6 miesiącach obserwacji przy użyciu metody obrazowania multimodalnego.
Badanie obejmowało dwie grupy: dzieci chore w wieku od 6 do 14 lat oraz grupę kontrolną składającą się z osób dobranych do pacjentów pod względem długości osiowej i wieku.
Badania obrazowania multimodalnego obejmowały optyczną koherentną tomografię (OCT), angiografię OCT (OCT-A), optykę adaptacyjną i pomiar długości osiowej. Naukowcy wyjaśnili, iż dzieci obserwowano przez 6 miesięcy po skorygowaniu okularów do regularnego noszenia.
Das i współpracownicy podali, iż zaobserwowali znacznie niższą gęstość szyszek (P PP = 0,037), grubość naczyniówki (P =0,014), grubość środkowej plamki (P = 0,001) i gęstość perfuzji (P = 0,022) i zmniejszeniem rozstawu stożków (P
Na podstawie wyników swoich badań naukowcy doszli do wniosku, iż istnieją znaczące różnice strukturalne w siatkówkach pacjentów ze zezem. Ponadto u tych dzieci wystąpiły istotne zmiany w morfologii naczyń siatkówki.
odniesienie
-
Das Y, Saxena R, Volgili S i in. Ocena zmian strukturalnych siatkówki w bezobjawowym zezie: kompleksowe badanie. Zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistycznej 2024, które odbyło się w dniach 18–21 października w Chicago. Sesja: Okulistyka dziecięca, Zez PA015