Zmiany na receptach. Obecny system dziurawy jak szwajcarski ser…

mgr.farm 1 tydzień temu

– Gdybyśmy mieli krótko opisać nasz obecny system preskrypcji i realizacji recept, prawdopodobnie wybralibyśmy określenie szwajcarski ser. Niestety, nie chodzi tutaj o jego walory smakowe, ale o ilość dziur, które pozwalają na powstawanie nadużyć, a co za tym idzie – drenaż budżetu płatnika publicznego. Oczywiście, podobnie jak w przypadku sera, niektóre dziury są większe, inne mniejsze, ale wszystkie mają wspólną cechę: stanowią problem, z którym postanowiliśmy się zmierzyć – czytamy we wstępie Raportu Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz recepturowe.

  • Czytaj również: Powołano zespół do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe

Minister Zdrowia powołał ten Zespół 19 września 2023 r. W jego zadaniach przewidziano ocenę istniejących rozwiązań w obszarze preskrypcji i realizacji recept oraz identyfikacją problemów z nich wynikających oraz podjęciem prób ich modyfikacji. Jego członkowie mieli też stworzyć rozwiązania w następujących obszarach szczegółowych:

  • preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i leki recepturowe;
  • wytycznych w zakresie funkcjonowania receptury aptecznej oraz jej finansowania;
  • rozwiązań dotyczących funkcjonowania narzędzi systemowych ułatwiających preskrypcję i realizację recept przez osoby uprawnione;
  • opracowania podstaw systemu monitorującego i kontrolującego nadmierną preskrypcję oraz konsumpcję leków;
  • zmian legislacyjnych dotyczących receptury i leków recepturowych.

W pracach Zespołu uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli różnych środowisk. Były to osoby zaangażowane zarówno w kwestie preskrypcji recept, jak i ich realizacji. Do zespołu zaproszono też przedstawicieli instytucji publicznych, pracodawców i środowiska akademickiego. Zespół składał się więc z reprezentantów środowiska farmaceutów, lekarzy w tym Konsultanci Krajowi oraz pielęgniarek i położnych, ale również pacjentów, producentów surowców farmaceutycznych czy Centrum e-Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz pracodawców aptecznych, hurtowni farmaceutycznych, Związku pracodawców ochrony zdrowia.

Nie tylko zmiany na receptach…

W trakcie swoich prac Zespół przeanalizował szereg informacji, zjawisk oraz trendów wynikających z danych uzyskanych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia. Związane były one bezpośrednio z funkcjonowaniem preskrypcji i realizacji recept w Polsce.

Przedmiotem prac była bardzo szeroka tematyka:

  • automatyzacja procesu wyboru poziomu odpłatności za produkt w systemie refundacji,
  • kwestia funkcjonowania receptomatów,
  • organizacja i model finansowania receptury aptecznej,
  • uprawnienia dodatkowe pacjentów,
  • reorganizacja zasad wystawiania recept.

Najważniejsze propozycje zmian Zespół zebrał w postaci tabeli. Wskazano w niej 48 szczegółowych zakresów zainteresowania, w odniesieniu do których należy podjąć prace legislacyjne. W raporcie zwrócono też uwagę na konieczność równoczesnego wdrażania przedstawionych propozycji z uwagi na ich wzajemne oddziaływanie.

  • Czytaj również: Powstanie „Ustawa o receptach”. To będzie rewolucja…

Prace legislacyjne – w odniesieniu do części propozycji stanowiących rozwiązania, nad którymi pracował Zespół, z uwagi na ich pilny charakter oraz istotny interes społeczny, zostały – decyzją Ministra Zdrowia, rozpoczęte przed dniem przyjęcia finalnej wersji dokumentu oraz formalnym zakończeniem prac Zespołu.

  • Czytaj również: Zespół zakończył prace. Kiedy zmiany w receptach?

– Dokument, w wersji ostatecznej – przyjętej przez Ministra Zdrowia, który przedstawiamy Państwu do wglądu liczy dziś 130 stron i w opinii większości Członków Zespołu stanowi pierwsze w swoim rodzaju kompleksowe opracowanie obejmujące zarówno analizę aktualnej sytuacji, diagnozę problemów jak i propozycję ich rozwiązań – informuje również Mateusz Oczkowski, Zastępca Przewodniczącego Zespołu.

Źródło: ŁW/MZ

Idź do oryginalnego materiału