Zmiany dotyczące realizacji recept rocznych jeszcze w styczniu?

mgr.farm 5 dni temu

W grudniu Senat rozpatrywał ustawę, która aktualnie czeka na podpis prezydenta – wprowadzającą zmiany dotyczące wystawiania recept. Nowelizacja ta umożliwi wszystkim lekarzom (nie tylko tym z POZ) na wystawianie recept z uprawnieniem dodatkowym „S”. W ustawie znalazły się też przepisy umożliwiające farmaceutom wystawiania refundowanych recept farmaceutycznych na szczepionki.

W trakcie dyskusji w Senacie na ten temat, senator Janusz Pęcherz wrócił do innej kwestii związanej z realizacją recept. A chodzi o możliwość realizacji jednej recepty rocznej w różnych aptekach. Aktualnie jeżeli pacjent rozpocznie realizację takiej recepty w konkretnej aptece, to wszystkie pozostałe na niej leki, również musi wykupić w tej samej aptece.

Od lat kwestia ta stanowi utrudnienie dla pacjentów. Z jednej strony utrudnia ona zakup trudno dostępnych leków, których braki zdarzają się w poszczególnych aptekach. Z drugie strony „przywiązuje” pacjentów do konkretnych aptek, uniemożliwiając wykupienie leków np. trakcie wakacji czy po przeprowadzce. Osobna kwestia to też problem z dostępem do leków, w przypadku zamknięcia apteki.

Senator pyta o realizację recept rocznych

Senator Janusz Pęcherz w ostatnich latach kilkukrotnie poruszał ten temat, zwracając się z pytaniami i oświadczeniami senatorskimi do resortu zdrowia. Nie omieszkał więc wykorzystać okazji, by w grudniu – na posiedzeniu Senatu – zapytać o tę kwestię wiceministra Marka Kosa.

  • Czytaj również: Aptekarskie lobby blokuje zmiany w realizacji e-recept?

– Otrzymywałem odpowiedzi od pana ministra Miłkowskiego, iż prace są cały czas w toku, ale jednak nie zostały one do końca zrealizowane. Dzisiaj przeczytałem, iż ta sprawa ma być uregulowana od stycznia. Czy tak będzie w rzeczywistości? – pytał senator.

Co na tak zadane pytanie o zmiany zasad realizacji recept rocznych odpowiedział wiceminister zdrowia?

– Tak, to prawda. Prace trwały przez wiele, wiele miesięcy i w najbliższym czasie będą uregulowane. Centrum e-Zdrowia, jak również Departament e-Zdrowia w ministerstwie bardzo mocno w ostatnim czasie pracowały nad tym, żeby recepty można było realizować w kilku aptekach i nie tylko być przypisanym do tej jednej, w której rozpoczęto wydawanie leku. Będzie to możliwe w najbliższym czasie – wskazał Marek Kos.

  • Czytaj również: Jedna e-recepta realizowana w kilku aptekach? CeZ nad tym pracuje…

Ministerstwo zdrowia przez lata wskazywało na techniczne problemy, uniemożliwiające realizowanie jednej recepty rocznej w kilku aptekach. Problemy te są związane z możliwością wydawania zamienników leków i różnych konfiguracji opakowań. To z kolei skutkuje ryzykiem popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach.

Źródło: ŁW/Senat

Idź do oryginalnego materiału