Zmiana warunków umów na świadczenia w AOS

termedia.pl 5 dni temu
Zdjęcie: 123RF


2 lipca została opublikowana nowelizacja zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, która weszła w życie 3 lipca.



Nowelizacja zarządzenia to dodanie nowych produktów dla Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich (OECR):

  • 5.05.00.0000111 Kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiej choroby genetycznej – konsultacja realizowana w OECR,
  • 5.05.00.0000112 Kompleksowa ocena specjalistyczna u pacjenta z chorobą rzadką – konsultacja realizowana w OECR,
  • 5.05.00.0000113 Kontrolna ocena stanu zdrowia pacjenta z chorobą rzadką – konsultacja specjalistyczna realizowana w OECR.

Powyższe dotyczy świadczeń, które będą realizowane przez poradnie specjalistyczne w Ośrodkach Eksperckich Chorób Rzadkich na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi (z wyłączeniem chorób onkologicznych w przypadku osób powyżej 18. roku życia).

Zarządzenie obejmuje również modyfikację produktu rozliczeniowego 5.05.00.0000087 –kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego.

Wprowadzenie dodatkowego finansowania dla porad konsultacyjnych realizowanych przez Ośrodki Eksperckie Chorób Rzadkich wynika z prac Rady ds. Chorób Rzadkich powołanej przez ministra zdrowia na podstawie uchwały nr 110 Rady Ministrów z 24 sierpnia 2021 r. w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich (M.P. poz. 883).

Opis i zakres nowych świadczeń opracowano z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i członków Rady ds. Chorób Rzadkich. Świadczenia zostały wycenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Ponadto zarządzeniem zmodyfikowano opis i zakres dotychczasowego świadczenia rozliczanego w zakresie genetyki „kompleksowa ocena genetyczna w przypadku występowania rzadkiego zespołu genetycznego”, doprecyzowując, iż konsultacja może być także rozliczana w przypadku podejrzenia choroby rzadkiej. Z uwagi na zmianę nazwy świadczenia w celu zachowania spójności statystyczno-sprawozdawczej zmieniono w zarządzeniu także kod świadczenia.

Szacowany roczny skutek finansowy po stronie płatnika publicznego dla wprowadzonych zmian w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej wynosi około 83 mln zł, przy czym z powodu braku szczegółowych danych o liczbie świadczeń udzielanych osobom z chorobami rzadkimi wartość ta może być wyższa – czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.

Poniżej pełna treść zarządzenia w sprawie umów na udzielanie świadczeń w AOS:


Idź do oryginalnego materiału