W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, iż zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to na organizm? Okazuje się, iż może zaburzać naturalny rytm dobowy, a w konsekwencji prowadzić do zmęczenia, problemów z koncentracją, a w skrajnych przypadkach choćby do zaburzeń snu.
Badania pokazują, iż kiedy dni stają się krótsze, zmniejszona ekspozycja na światło dzienne może wpływać na nastrój człowieka[1]. Okres po zmianie czasu, wraz z zakłóceniem wzorca snu oraz ciemnymi i ponurymi wieczorami, może powodować, iż skutki codziennych mikrostresów stają się bardziej odczuwalne.
Mikrostresy to drobne, stresujące momenty, które występują regularnie. W danej chwili zwykle znaczą niewiele, jednak jeżeli nie zostaną rozwiązane, mogą narastać i powodować długoterminowe problemy z samopoczuciem.
Według nowego badania przeprowadzonego przez Mars Wrigley, 10% Polaków twierdzi, iż po zmianie czasu doświadcza więcej mikrostresów. Respondenci wskazują, iż z powodu krótszych dni odczuwają smutek (19%), zmęczenie (19%), czują się wyprowadzeni z równowagi (15%), rozdrażnieni (12%) oraz niespokojni (11%). 17% ankietowanych cieszy się natomiast, iż zyskuje dodatkową godzinę snu[2].
Zapytani o najbardziej stresujące czynniki związane z przestawieniem zegarów, 24% pytanych Polaków stwierdziło, iż nie wiedzą, jak to wpłynie na ich sen, 21% obawia się uczucia zmęczenia w pracy lub na uczelni, czy problemów z obudzeniem się (16%). 10% obawia się, iż budzik nie włączy się we adekwatnym czasie.
Niemal 32% Polaków, zaproszonych do badania Mars Wrigley, uważa, iż doświadcza mikrostresów aż 2-3 razy dziennie. Deklarują natomiast, iż mają swoje sposoby, aby lepiej sobie z nimi radzić. 32% respondentów wskazuje, iż wychodzi na spacer na świeżym powietrzu, 27% ogląda telewizję, 22% czyta książkę, a prawie 20% decyduje się na żucie gumy.
Małe przerwy, poświęcone wyłącznie sobie, mogą pomóc przezwyciężyć chaos dnia codziennego i zapewnić moment na reset.
Foto: pixabay.com
[1] https://www.health.com/mind-body/dst-mental-health
[2] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywna próba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.