Przecierał szlaki i wyznaczał kierunki rozwoju diabetologii. Wspierał stworzenie polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, był inicjatorem określenia ram specjalizacji z diabetologii, a także pierwszym krajowym konsultantem w dziedzinie diabetologii.
Na forum międzynarodowym zasiadał w Radzie Europejskiego Towarzystwa Badań Cukrzycy, był także ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie cukrzycy. Jego dorobek naukowy to kilkaset publikacji, jako autor lub współautor pozostawił także liczne monografie.
W jednym z wywiadów udzielonych kilka lat temu „Menedżerowi Zdrowia” podkreślał, iż „powinniśmy zmierzać w kierunku lepszej diagnostyki zaburzeń behawioralnych. To pozwoli na rozwój możliwości terapeutycznych oraz reformę wsparcia społecznego dla pacjentów z cukrzycą”. W podsumowaniu rozmowy powiedział, iż „nie ma dobrej farmakoterapii bez uregulowania prozdrowotnego stylu życia.”
We wspomnieniach podkreśla się, iż był filozofem i społecznikiem, ale przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu i życzliwości.
Rodzinie i Współpracownikom wydawnictwo Termedia składa wyrazy głębokiego współczucia.