Odpowiedzmy sobie na pytanie: czego nie lubi nasz mózg?
Nasz mózg jest bardzo wrażliwy na rożne bodźce lub na nasze złe nawyki, które zaburzają jego pracę prowadząc do zaburzeń koncentracji uwagi, zaburzeń pamięci świeżej, bólów i zawrotów głowy, zasłabnięć oraz wielu innych chorób OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego). Dodatkowo, jeżeli chcesz zobaczyć, które wpisy cieszą się największym zainteresowaniem zobacz grafikę umieszczoną na dole wpisu lub pobierz tutaj.
Aby poprawić funkcjonalność mózgu należy unikać:
- Mózg nie lubi krótkiego snu lub cyklicznego deficytu snu.
Sen przez 7-8 godzin pozwala komórkom glejowym „oczyszczać” mózg ze szkodliwych substancji. Krótki sen sprawia, iż komórki glejowe stają się nadreaktywne i niszczą zdrowe komórki nerwowe, co prowadzi do zaburzenia koncentracji uwagi i zaników pamięci.
2. Mózg nie lubi braku treningu szarych komórek.
Nasz mózg także potrzebuje gimnastyki i ćwiczeń mentalnych np. rozwiązywania krzyżówek, uczenia się nowych rzeczy oraz języków obcych, zabawy w gry logiczne, czytania książek i rozmów ze znajomymi. Wtedy zachowamy na długo zdolność zapamiętywania, bystrość umysłu, odsuwamy w czasie ewentualną demencję.
3. Mózg nie lubi braku śniadania.
Zgodnie z wieloma badaniami, to śniadanie umożliwia sprawne funkcjonowanie naszego mózgu przez cały dzień, więc nie unikajmy go.
Śniadanie powinno spożywać się w 1-2 godziny po przebudzeniu oraz powinno składać się z węglowodanów złożonych; pieczywa pełnoziarnistego, płatków owsianych, białka i zdrowych tłuszczy.
Jedzenie śniadania poprawia metabolizm organizmu oraz wytwarzanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za działanie układu nerwowego. Najedzeni od rana rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski oraz kaloryczne potrawy.
4. Mózgu nie lubi złej diety.
Unikajmy węglowodanów i cukrów prostych, produktów zawierających tłuszcze nasycone, a zadbajmy w naszym menu o owoce i warzywa pełne witamin i minerałów oraz ryby i węglowodany złożone oraz tłuszcze nienasycone.
Źle dobrana dieta może prowadzić do obniżenia nastroju i stanów depresyjnych, także zaburzeń koncentracji uwagi i oczywiście otyłości oraz stanów zapalnych jelit.
5. Mózg nie lubi stresu, szczególnie przewlekłego.
Bodźce stresowe przedłużające się powodują niszczenie komórek nerwowych prowadząc do zmian funkcjonalnych mózgu oraz zaburzeń nastroju o charakterze depresji.
6. Mózg nie lubi palenia papierosów.
Palenie papierosów prowadzi do wystąpienia chorób nowotworowych także mózgu oraz prowadzi do jego niedotlenienia i zmian strukturalnych OUN ze ścieńczeniem kory mózgowia. Ale dobra wiadomość jest ta, iż gdy kończymy z nałogiem, warstwy kory półkul mózgowych zwiększają swoją objętość, choć stan sprzed palenia nie jest możliwy do odtworzenia.
7. Mózg nie lubi nadmiaru technologii.
Dużo czasu spędzamy przed monitorami i ekranami, ale zbyt długa ekspozycja na tak intensywne bodźce zaburza równowagę chemiczną mózgu.
Według wielu naukowców nowa technologia często nas uzależnia, a przebodźcowanie prowadzi do bezsenności, zmęczenia, pojawienia się stanów lękowych oraz ogólnego spadku nastroju i niepokojów.
8. Mózg nie lubi alkoholu w zbyt dużych dawkach.
Zbyt duża ilość alkoholu spożywanego często trwale uszkadza komórki nerwowe. Alkoholizm skutkuje zaburzeniami pamięci czy mowy, prowadzi do zaburzeń świadomości oraz uszkodzenia wątroby, trzustki, nerek i zaburzeń metabolicznych organizmu, które potęgują uszkodzenie mózgu. Pijmy więc z umiarem i rozsądkiem oraz bardzo okazjonalnie.
9. Mózg nie lubi bezruchu.
Brak wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu prowadzi do zmniejszenia dopływu tlenu do mózgu, powoduje niedotlenienie organizmu, zmniejszenie energii, przewlekłe zmęczenie i obniżenie nastroju, mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją uwagi czy pamięcią.
Częste treningi fizyczne powodują wydzielanie serotoniny, co poprawia nastrój i daje uczucie szczęśliwości oraz poprawia funkcjonowanie mózgu.
10. Mózg nie lubi negatywnego myślenia.
Wszelkie lęki, obawy, powracanie do złych wspomnień stymulują w mózgu wydzielanie mediatorów, które wpływają na pogorszenie nastroju, a z czasem może prowadzić to do poważnych zaburzeń psychicznych. Zalecam praktykę wdzięczności każdego dnia, co sprawi,że poczujemy się lepiej, a nasz mózg z czasem nam się odwdzięczy.
Wpisy cieszące się największym zainteresowaniem na blogu Neurovigor
Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.
- fb