„Zielone złoto Zanzibaru”. Reportaż z Tanzanii

forumleczeniaran.pl 8 miesięcy temu

Papaja na ukłucie jeżowca, aloes na oparzenia, sok z łodyg Iodine tree na zakażenia… W najnowszym reportażu mgr Kinga Spyrka z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odkrywa niezwykłe zastosowanie naturalnych składników w leczeniu ran, schorzeń i pielęgnacji skóry w Tanzanii.

Zdjęcie: autorka reportażu, mgr Kinga Spyrka z Masajami

W dobie koronawirusa wiele państw zamknęło swoje granice przed turystami. Tanzania podjęła jednak inną decyzję i od 2019 roku to Zanzibar stał się bardzo popularnym kierunkiem wśród wielu turystów na świecie. Białe, piaszczyste plaże, turkusowa woda, wyjątkowa przyroda z endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. To wyspa pachnąca przeprawami – cynamonem, goździkami, kardamonem, które stanowią główny towar eksportowy oraz wyspa, gdzie uprawiane wodorosty stanowią zielone złoto Zanzibaru.

Masajowie

Na Zanzibar przybywają Masajowie z Tanzanii, handlując manualnie wyrzeźbionymi figurkami czy też namalowanymi obrazami. Można ich spotkać na plaży, gdzie chętnie w trakcie odpływu pokażą, co skrywa ocean oraz na co szczególnie uważać. Papaja na ukłucie jeżowca, aloes na oparzenia, algi na różne schorzenia skórne, miswak – naturalna szczoteczka do zębów – dowiadujemy się rozmawiając z Masajami.

Zdjęcie: jeżowiec

Ukłucie jeżowcem jest bolesne, ale może być też niebezpieczne i doprowadzić do zakażenia rany, dlatego należy jak najszybciej usunąć kolce.

Uprawa alg

Zanzibar słynie z wielkich pływów oceanu. W trakcie odpływów oceanu można zobaczyć kobiety uprawiające glony. Sadzonki pozyskiwane są z większych fragmentów glonów, a następnie mocowane są do sznurka mniej więcej co 10 centymetrów. Gotowy sznurek z sadzonkami umieszcza się w wodzie, a specjalnie patyki utrzymują sznur z sadzonkami. Po około 2 tygodniach zbiera się glony i je suszy. Algi używane są głównie w przemyśle kosmetycznym jako baza do kremów, balsamów, peelingów, past do zębów, a także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Zaraz po turystyce, to uprawa alg stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców i napędza tamtejszą gospodarkę.

Zdjęcie: widoczne glony w trakcie odpływu w Pwani Mchangani

Farma przypraw

Na Zanzibarze istnieje wiele farm przypraw i owoców, takie jak czerwone banany, mango, ananas, pieprz, kurkuma, wanilia czy gałka muszkatołowa. Lokalni produkują również kosmetyki do ciała: manualnie produkowane mydła do ciała o zapachu trawy cytrynowej, cynamonu, kokosu, langilangi, wanilii, balsamy do ciała na bazie aloesu i kurkumy oraz olejki do ciała. Kurkuma jest stosowana najczęściej przez lokalnych w przypadku schorzeń skórnych takich jak trądzik, natomiast bezpośrednio na ranę przykłada się sok zawarty w łodygach Iodine tree, który przypomina kolorem jodynę i ma adekwatności odkażające. W leczeniu ran po jodynę sięgają również lekarze na Zanzibarze, środek ten znajduje się w gabinetach lekarskich.

Zdjęcie: gałka muszkatołowa
Zdjęcie: Iodine tree
Zdjęcie: wypływający brązowy sok po nacięciu Iodine tree

Autor zdjęć i reportażu: mgr Kinga Spyrka

Idź do oryginalnego materiału