Zespół Cushinga – przyczyny, objawy, leczenie

psychocare.pl 1 rok temu

Nadmiar hormonów sterydowych w naszym organizmie odpowiedzialny jest za pojawienie się objawów, które nazywane są zespołem Cushinga. Zespół ten może pojawić się u każdego, bez względu na płeć i wiek. Zespół Cushinga objawia się między innymi otyłością oraz szpecącymi rozstępami. Brzydki wygląd ciała to jednak nie wszystko, zespół Cushinga może być odpowiedzialny za pojawienie się takich chorób, jak nadciśnienie i cukrzyca. W niektórych wypadkach pojawienie się zespołu Cushinga świadczyło o rozwijaniu się nowotworu złośliwego. Co przyczynia się do pojawienia się zespołu Cushinga? Czy zespół Cushinga można wyleczyć?

Czym jest zespół Cushinga?

Nadmiar glikokortykosterydów w naszym organizmie powoduje pojawienie się objawów nazywanych zespołem Cushinga. Za pojawienie się anomalii w naszym organizmie odpowiada nadczynność kory nadnerczy i nadmierną produkcję wspomnianych wyżej glikokortykosterydów. Inną przyczyną jest gruczolak przysadki. Zmiany hormonalne tego rodzaju są przyczyną pojawienia się choroby Cushinga, która może prowadzić do pojawienia się zespołu Cushinga. Choroba Cushinga i zespół Cushinga nie oznaczają tego samego i nie należy stosować tych nazw zamiennie.

Zespół Cushinga przyczyny

Grupę objawów składających się na zespół Cushinga, nazwano od nazwiska neurochirurga Harvey’a Cushing, który jako pierwszy zaobserwował zmiany w organizmie związane nieprawidłowościami w poziomie hormonów. Jak wspomniano w poprzednim akapicie, za pojawienie się zespołu Cushinga odpowiedzialny jest nieprawidłowy poziom hormonów sterydowych. Uważa się, iż jedną z najważniejszych przyczyn pojawienia się objawów zespołu Cushinga jest nadmierny poziom kortyzolu, który produkowany jest przez korę nadnerczy. Kortyzol bardzo często nazywany jest hormonem stresu. Produkowany jest przez nasz organizm w sytuacjach, które organizm uznaje za stresujące lub zagrażające. Hormon ten mobilizuje do wzmożonego wysiłku, walki obciążając jednak tym samym organizm. Kortyzol bierze udział w jeszcze innych ważnych procesach zachodzących w naszym organizmie, jednak jego stały nadmiar może przyczynić się do pojawienia się zespołu Cushinga.

Zespół Cushinga objawy

Choć za pojawienie się zespołu Cushinga odpowiada podwyższony poziom hormonu stresu we krwi, to sam jego nadmiar nie objawia się w żaden szczególny sposób. Do postawienia diagnozy niezbędne są badania laboratoryjne, które będą mogły potwierdzić pojawienie się zaburzeń hormonów w organizmie.

Osoba chora na zespół Cushinga doświadcza szeregu specyficznych objawów. Zwraca się uwagę przede wszystkim na nadmiar wagi. Nadmiar tkanki tłuszczowej można zaobserwować zwłaszcza w okolicy brzucha, tułowia, karku oraz twarzy. Co ciekawe, otyłość nie dotyka kończyn, które pozostają smukłe. Chory zaczyna wstydzić się swojego wyglądu, ponieważ mimo szpecącej otyłości na skórze pojawiają się fioletowo czerwone rozstępy, a sama jej jakość ulega znacznemu pogorszeniu. Brzydko wyglądające rozstępy pojawiają się na całym ciele, dodatkowym objawem jest pojawianie się częstych zasinień.

Wśród objawów zespołu Cuschinga znajdziemy również:

  • ogólną zmianę rysów twarzy – ze względu na otyłość w okolicy głowy, pojawiają się pucołowate policzki oraz tak zwany byczy kark
  • podatność na pojawianie się zasinień, oraz zranień
  • nadmierne pragnienie
  • wielomocz
  • silny wzrost apetytu
  • podniesienie się poziomu glukozy we krwi
  • bóle kości oraz mięśni
  • pojawienie się zmian nastroju, objawów depresji, brak panowania nad własnymi emocjami, nadmierna agresja
  • zaburzenia snu
  • obniżona odporność, skłonność do infekcji
  • zwiększone ciśnienie tętnicze i związane z tym bóle oraz zawroty głowy
  • spadek popędu seksualnego
  • problemy z regularnym miesiączkowaniem
  • trądzik
  • pojawienie się owłosienia typowo męskiego u kobiet

Zespół Cushinga leczenie

Na czym polega leczenie zespołu Cushinga? Przede wszystkim przyczynowo. o ile przyczyną wystąpienia objawów zespołu Cushinga są guzy przysadki lub nadnerczy, należy je usunąć chirurgicznie. Dzięki poprawnemu wykonaniu zabiegu, objawy z czasem ustąpią same. Usunięcie nadnerczy wiąże się jednak z dożywotnim zastępczym uzupełnianiem hormonów. Innym sposobem leczenie zespołu Cushinga jest przyjmowanie na stałe leków, których zadaniem jest hamowanie nadprodukcji hormonów sterydowych. Konieczne jest również leczenie chorób występujących w wywiadzie u chorego. Pod stałą kontrolą musi być cukrzyca oraz nadciśnienie, jeżeli występuje u pacjenta. Osoba, u której zdiagnozowano zespół Cushinga musi zdawać sobie sprawę, iż nieleczona choroba prowadzi w okresie kilku lat do śmierci. Właśnie dlatego to takie ważne, by nie bagatelizować symptomów, które mogą świadczyć o jej pojawieniu się i rozwoju. jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Otrzymasz wówczas skierowanie do wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych.

Zespół Cushinga – pomoc psychologa

W jaki sposób psycholog może pomóc w walce z zespołem Cushinga? Wśród objawów zespołu Cushinga możemy znaleźć obniżenie nastroju, zaburzenia depresyjne, problem z agresją oraz zaburzenia snu. Nieocenioną pomocą w pracy nad tymi problemami będzie właście specjalista z dziedziny zdrowia psychicznego. Zespół Cushinga to szereg ciężkich objawów. Chory poza walką z ciężką chorobą walczy również ze wstydem w związku ze swoją otyłością i rozstępami oraz niskim poczuciem własnej wartości. W obliczu takiej choroby dochodzi również lęk o swoje życie oraz o najbliższych.

Psycholog jest osobą, której pacjent może bezwzględnie zaufać. Dzięki temu, stanowi towarzysza w czasie walki z chorobą, udzielającego wsparcia emocjonalnego. Regularne wizyty w gabinecie psychologa pomogą pacjentowi pogodzić się z chorobą oraz znaleźć siły do walki z nią. Wzmocni w chwilach szczególnie trudnych oraz pomoże uporać się z pojawiającą się depresją oraz zaburzeniami nastroju. Praca z psychologiem pomoże skutecznie uporać się z agresją wobec siebie i najbliższych, która często pojawia się w takich sytuacjach. jeżeli potrzebujesz wsparcia emocjonalnego w czasie ciężkiej przewlekłej choroby, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalisty.

Idź do oryginalnego materiału