Zęby powinno się myć przed czy po śniadaniu? Wiele osób robi to niestety źle i niszczy szkliwo

natemat.pl 4 godzin temu
Ludzie dzielą się na tych, którzy myją zęby przed śniadaniem i tych, którzy robią to po posiłku (osoby, które tego w ogóle nie robią, przemilczmy). Czy ma znaczenie, kiedy szczotkujemy zęby? Tak – i dentyści są w tej kwestii zgodni. Wybór złego momentu może wręcz szkodzić szkliwu.


Mycie zębów przed śniadaniem ma swoje plusy – odświeża oddech i pozwala na jedzenie bez uczucia nieświeżości w ustach. Problem? Pasta do zębów może zaburzać smak posiłku. Z kolei mycie zębów po śniadaniu to opcja dla tych, którzy wolą usunąć resztki pokarmu i uniknąć "zionięcia" jedzeniem przez parę godzin.

Każda z metod ma swoje zalety i wady, a wybór często zależy od przyzwyczajeń. Wiele osób trzyma się jednej rutyny przez całe życie, dba o higienę jamy ustnej, unika papierosów, a mimo to wciąż ma problemy z zębami i wydaje fortunę na dentystów. Dlaczego?

Myć zęby przed czy po śniadaniu? Lepiej zmienić nawyk, bo możemy niszczyć szkliwo


Jednym z powodów np. zżółkniętych zębów może być właśnie nieodpowiednia pora szczotkowania. Żeby nie trzymać was dłużej w niepewności: osoby, które nie myją zębów przed śniadaniem, popełniają wielki błąd.

Jednak ci, co myją zęby zaraz po śniadaniu... też robią to źle. Mówi o tym w filmiku na TikToku dr Vikas Prinja, dentysta z Wielkiej Brytanii.

Jego argumentacja brzmi sensownie. W czasie snu nasza jama ustna wytwarza mniej śliny, która chroni zęby przed bakteriami i zmniejsza ich namnażanie. Po nocy zatem jest ich więcej.

Jedząc śniadanie bez mycia zębów, dokarmiamy je (cukrami z pożywienia), a te w "podzięce" wytwarzają różne kwasy (np. kwas mlekowy), które właśnie psują zęby i powodują ich żółknięcie.

Czy to oznacza, iż mycie zębów zaraz po jedzeniu to lepsza opcja? Niestety nie. Wcieramy w szkliwo powstałe kwasy, co prowadzi do jego erozji. Wniosek? Wiele osób przez całe życie nieświadomie niszczy swoje zęby. Najlepsza metoda? Szczotkowanie przed śniadaniem, a po posiłku – płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Krótko mówiąc: zęby powinniśmy myć przed śniadaniem. Co jeżeli nie mamy czasu lub o tym zapomnimy?


Szkodliwość mycia zębów tuż po śniadaniu potwierdza też inna dentystka, Anna Peterson. Też zwraca uwagę na to, iż śniadanie "zakwasza" środowisko w naszej jamie ustnej. "Więc jak myjesz zęby, wcierasz w nie kwas, co powoduje ścieranie szkliwa" – mówi w filmiku.



A co z osobami, które jedzą pierwszy posiłek dopiero w pracy lub szkole? Dentystka radzi, by odczekać przynajmniej 30 minut po śniadaniu, zanim sięgnie się po szczoteczkę. W tym czasie poziom kwasów w jamie ustnej się obniży (mówi o tym też jeszcze inna dentystka), dzięki czemu mycie zębów będzie mniej szkodliwe dla szkliwa.

Idź do oryginalnego materiału