Zdrowie zależy od kodu DNA, ale nie może zależeć od kodu pocztowego

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl


Poszerzanie zaangażowania UE w obszarze zdrowia powinno eliminować nierówności w dostępie do usług zdrowotnych; zdrowie zależy od kodu DNA, ale nie może zależeć od kodu pocztowego – powiedział eurodeputowany PSL Adam Jarubas, przewodniczący Podkomisji ds. Zdrowia Publicznego (SANT) Parlamentu Europejskiego.

– Jednym z moich priorytetów w poszerzaniu zaangażowania UE w obszarze zdrowia jest eliminacja nierówności w dostępie do usług zdrowotnych. Zarówno pomiędzy krajami UE, jak i w obrębie poszczególnych krajów, na przykład pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi a mniejszymi miastami czy obszarami wiejskimi lub obszarami trudno dostępnymi. Powtarzam często, iż zdrowie zależy od kodu DNA, ale nie może zależeć od kodu pocztowego – podkreślił Jarubas.

Przypomniał dane Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), według których 26 proc. mieszkańców UE zgłasza niezaspokojone potrzeby w zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej ze względów finansowych, długich kolejek lub odległości i problemów w transporcie.

– Choć UE ma ograniczone kompetencje w obszarze zdrowia, to wiele można z UE zrobić wspólnie, wykorzystując synergię między środkami krajowymi i europejskimi, unikając jednocześnie nakręcającego ceny konkurowania z sobą państw UE – uważa polski polityk, zasiadający w europarlamencie we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

– Na przykład europejski plan walki z rakiem zawiera wiele działań, które mają redukować nierówności w obszarze zdrowia. Należy do nich ukierunkowywanie inwestycji i działań na poziomie UE, krajowym i regionalnym; zachęcanie do wykorzystania pieniędzy UE do rozwijania mobilnych aptek czy mobilnych multidyscyplinarnych jednostek opieki zdrowotnej w badaniach przesiewowych, diagnostyce laboratoryjnej, zapobieganiu chorobom i wczesnej diagnostyce, zdalnego monitorowania; czy rozwoju infrastruktury i niedrogiego transportu, łączącego pacjentów w odległych obszarach ze szpitalami i ośrodkami opieki zdrowotnej. Wszystkie te elementy to przykłady, jak również w innych obszarach możemy redukować nierówności w dostępie do usług zdrowotnych. Warto budować na doświadczeniu planu walki z rakiem, rozwijając europejskie strategie w innych obszarach zdrowotnych – postulował Adam Jarubas.

We wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się posiedzenie Podkomisji ds. Zdrowia Publicznego (SANT), poświęcone kwestiom nierówności w dostępie do usług zdrowotnych, w tym drenażowi mózgów, czyli migracji lekarzy i personelu pomocniczego między państwami UE oraz w ramach państw członkowskich.
Idź do oryginalnego materiału