Zdrowie filarem bezpieczeństwa Europy – podsumowanie polskiej prezydencji

termedia.pl 1 dzień temu

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podsumowała prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej. – To było sześć miesięcy intensywnej pracy, dialogu i współpracy, by Europejczycy byli zdrowsi i bezpieczniejsi. Pokazaliśmy, iż zdrowie to fundament bezpieczeństwa, a nie tylko jego uzupełnienie – mówiła szefowa resortu.



3 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie podsumowujące prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, instytucji publicznych, organizacji pacjentów i środowisk eksperckich.

– Prezydencja to nie tylko splendor i odpowiedzialność – to przede wszystkim szansa, by na agendę Europy wprowadzić ważne tematy. Zdrowie było jednym z nich. To był nasz czas – i nasz wspólny sukces – powiedziała minister Izabela Leszczyna, otwierając spotkanie i omawiając resortową prezentację [niektóre ze slajdów publikujemy poniżej – red.].

Cztery priorytety

Nasza prezydencja przypadła na czas istotnych zmian legislacyjnych i strategicznych decyzji w zakresie ochrony zdrowia.

Działania Polski koncentrowały się na czterech priorytetach:

  • promocja zdrowia i profilaktyka chorób,
  • zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży,
  • bezpieczeństwo lekowe,
  • cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej.

Pakiet farmaceutyczny – pierwszy krok do równego dostępu do terapii

Państwa członkowskie UE, pod przewodnictwem polskiej prezydencji, przyjęły wspólne stanowisko w sprawie rewizji pakietu farmaceutycznego. Tym samym Rada UE zyskała mandat do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.

– Pakiet farmaceutyczny to pierwsza od 2004 r. poważna reforma unijnych przepisów dotyczących sektora farmaceutycznego. Jego celem jest lepsze dostosowanie do potrzeb pacjentów, wzmocnienie konkurencyjności Europy oraz wspieranie innowacji. Nowe przepisy pozwolą na rozwój innowacji, nowoczesnych leków i zaawansowanych terapii. Jednocześnie dają możliwość szybszego wprowadzenia na rynek leków generycznych, które dla pacjentów są tańszą alternatywą – mówiła Izabela Leszczyna.

Leki krytyczne – realne wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego

Podczas polskiej prezydencji Komisja Europejska przedstawiła projekt Aktu o lekach krytycznych.

Leszczyna podkreśliła, iż ma to być nowe unijne prawo, które poprawi bezpieczeństwo lekowe i wesprze produkcję najważniejszych leków i substancji czynnych w Unii Europejskiej.

Dziś Europa sprowadza aż 80 proc. leków lub składników niezbędnych do ich wytwarzania. W niektórych przypadkach unijne kraje są całkowicie zależne od importu. To oznacza, iż choćby chwilowe zakłócenia w dostawach mogą prowadzić do braku leków ratujących życie.

W projekcie aktu założono między innymi:

  • zwiększenie produkcji leków i substancji czynnych w Unii Europejskiej,
  • zmniejszenie zależności od dostaw z Azji,
  • lepsze przygotowanie na sytuacje kryzysowe, takie jak pandemia, wojna i problemy logistyczne,
  • stworzenie narzędzi do szybkiego reagowania i monitorowania dostępności leków.

Akt o lekach krytycznych warunkiem bezpieczeństwa Europy– Wypracowano kierunki strategicznych rozwiązań, tak aby firmy farmaceutyczne chciały powrócić z produkcją do Europy – mówił Olivér Várhelyi. – Dobrym miejscem dla produkcji w Europie mogą być kraje kandydujące do Unii – dodał.
Idź do oryginalnego materiału