To już druga edycja programu realizowanego wspólnie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, enel-med. i Septodont. Aby wziąć udział w programie, wystarczy, iż rodzic zgłosi swoje dziecko poprzez formularz dostępny na stronie www.usmiechdladziecka. pl. – Edukacja najmłodszych i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa, co widać po zakończeniu pierwszej edycji akcji – twierdzi prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Przed rokiem co dziesiąte zgłoszone do programu dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów.
Konsekwencje w dorosłości
Niedostateczna opieka stomatologiczna we wczesnym dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje. Opóźnione leczenie może skutkować nieprawidłowościami podczas wyrzynania się kolejnych zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu wad zgryzu czy problemów z wymową. Również aspekt psychologiczny jest tu istotny. U najmłodszych dyskomfort w jamie ustnej zarażonej próchnicą uniemożliwia koncentrację choćby na prostych zajęciach. Dzieci odmawiają szczotkowania zębów, a choćby spożywania twardych pokarmów.
– Próchnica dziecięca jest szczególnie istotnym problemem z uwagi na jej większą zaraźliwość oraz potrzebę szybkiego leczenia w porównaniu z próchnicą u dorosłych – przypomina Kamila Wojtulewska z firmy Septodont. – Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, iż próchnica może postępować szybciej. Odpowiednie i terminowe leczenie próchnicy u dzieci ma najważniejsze znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.
Leczyć zęby można też za darmo
Choć większość z nas korzysta z prywatnej opieki stomatologicznej, to trzeba przypomnieć, iż – niezależnie od wspomnianej akcji – z bezpłatnego leczenia zębów dzieci mogą korzystać także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, bezpośrednio w placówkach lub w dentobusach. Niepotrzebne jest skierowanie, a leczeniem zajmują się specjaliści stomatologii dziecięcej, czyli pedodonci.
Z przewodnika zamieszczonego na stronie NFZ wynika, iż pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka. Później stałą i bezpłatną opiekę stomatologiczną uczniom zapewnia szkoła. jeżeli nie ma ona gabinetu dentystycznego, powinna podpisać umowę na leczenie zębów dzieci z najbliższą przychodnią mającą kontrakt z NFZ. Uczniowie przyjmowani są w niej poza kolejnością. Dodatkowo opiekę zapewnia dzieciom dentobus, mobilny gabinet, wyposażony w sprzęt niezbędny do leczenia próchnicy u najmłodszych. Wszystkie wykonywane w ten sposób zabiegi są bezpłatne, finansowane przez NFZ.
Dotyczy to także wszystkich koniecznych rodzajów znieczuleń: powierzchniowego (w postaci żelu lub sprayu), nasiękowego (płytkie nakłucie w okolicy zęba) i przewodowego (efektem może być m.in. drętwienie warg, brody i języka). Osobom niepełnosprawnym przysługuje leczenie w znieczuleniu ogólnym, jeżeli tak zdecyduje lekarz.
Zakres bezpłatnej opieki stomatologicznej w odniesieniu do dzieci i młodzieży w ramach NFZ jest szeroki. Obejmuje m.in.: ocenę procesu ząbkowania i jego ewentualne zaburzenia, czyszczenie zębów (skaling), leczenie zębów mlecznych i stałych (także ich usuwanie i leczenie kanałowe), diagnostykę i leczenie błony śluzowej oraz wad zgryzu. Warto podkreślić, iż od 2022 roku bezpłatnie stosuje się do wypełnień wszystkich zębów tzw. białe plomby, a u osób niepełnosprawnych oraz do ubytków w zębach siecznych i kłach u dzieci do 18. roku życia – światłoutwardzalny materiał kompozytowy.
Warto też wiedzieć, iż przed rozwojem próchnicy można zabezpieczyć zęby lakierowaniem, czyli fluoryzacją i lakowaniem. Dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą bezpłatnie lakierować zęby stałe co trzy miesiące. Lakowanie w ramach NFZ przysługuje tylko raz i obejmuje „szóstki” (do 8. roku życia) i „siódemki” (do 14. roku życia). – Profilaktyka stomatologiczna zaczyna się w domu od zabiegów higienicznych jamy ustnej i zębów, które powinny być przeprowadzane przez rodziców już od momentu pojawienia się pierwszego zęba – podkreśla lek. dent. Jolanta Ryńska. – To niezwykle ważne, bo wczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy, stanów zapalnych miazgi czy ropni prowadzi do przemieszczania się zębów stałych. Chore zęby mleczne bolą i są ogniskami bakterii przenoszonych z krwiobiegiem do różnych naczyń.