Zdążyć z KSK

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Senat


– Intensywnie pracujemy nad przepisami o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Wejście ustawy w życie planowane jest w drugim kwartale tego roku. W maju chcemy ogłosić konkursy dotyczące kardiologii w ramach KPO – zapowiedział dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej w Ministerstwie Zdrowia Konrad Korbiński.



onrad Korbiński 6 marca podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Kardiologii w Senacie omówił zmiany w organizacji systemu opieki kardiologicznej w Polsce. Przypomniał, iż projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej jest elementem reformy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Celem KSK jest poprawa jakości opieki i leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia. Wszystkie szpitale i poradnie będą działać według tych samych zasad i standardów, a lepsza koordynacja i kooperacja między ośrodkami znajdującymi się w sieci ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów.

Ekspert zaznaczył, iż realizowane są intensywne prace nad ustawą. Przypomniał, że nowelizacja ustawy o KSK została 4 marca przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do dalszych prac legislacyjnych.

Tempo jest duże, bo chcemy, aby środki z KPO były jak najlepiej wykorzystane przez podmioty, a to się wiąże z tym, iż musimy gwałtownie ogłosić konkurs – stwierdził.

Ścieżka pacjenta i standaryzacja

Konrad Korbiński podkreślił, iż głównym założeniem powstania Krajowej Sieci Kardiologicznej jest standaryzacja opieki nad pacjentem, która stanowi nie tylko element wskazany w KPO, ale który był podnoszony także przez środowisko kardiologów.

– Chodzi przede wszystkim o umożliwienie w każdym miejscu w Polsce opieki na tym samym, wystandaryzowanym poziomie z jasną i przejrzystą ścieżką pacjenta, czyli instrukcją postępowania w zakresie diagnostyki i leczenia, a także opieką po leczeniu – powiedział przedstawiciel MZ, dodając, że wprowadzenie opieki kardiologicznej na podstawie standardów, które znalazły się w ustawie, jest wymogiem dla ośrodków, które zakwalifikują się do sieci.

– Taką instrukcją dla podmiotów będzie rozporządzenie w sprawie kluczowych zaleceń w opiece kardiologicznej. Znajdą się w nim działania, jakie należy podjąć na poszczególnych etapach diagnostyki i procesu terapeutycznego, zaczynając od podstawowej opieki zdrowotnej, a kończąc na rehabilitacji kardiologicznej – wyjaśnił Korbiński.

Wskazał, iż narzędziem wspierającym standaryzację będzie Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej (e-KOK) – cyfrowy dokument, który pozwoli gromadzić i przetwarzać dane dotyczące opieki kardiologicznej oraz monitorować wskaźniki jakości. Wdrażanie e-KOK rozpocznie się w 2025 r. Od 2028 r. dokument będzie obowiązkowy w KSK.

Projekt ustawy o KSK przyjęty przez rządRada Ministrów przyjęła 4 marca projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który przewiduje wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką kardiologiczną.
Idź do oryginalnego materiału