Zawał serca u kobiet i jego podstępne objawy. Jak go odróżnić od zgagi i nerwobólu?

zdrowie.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Andrii Zastrozhnov / iStock


Zawał serca to stan, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. To bezpośrednie zagrożenie życia. Przy zawale serca najważniejszy jest czas - im szybciej pomoc zostanie udzielona, tym większe są szanse na uratowanie chorego. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, iż objawy zawału różnią się w zależności od płci. Jak zatem prawidłowo rozpoznać zawał serca u kobiet i w porę pomóc chorej?Jakie są objawy zawału serca u kobiet? Z danych statystycznych wynika, iż tylko 30 proc. pań doświadcza podczas zawału typowych objawów, które wszystkim nam bezwzględnie kojarzą nam się z zawałem i które zdecydowanie częściej występują u mężczyzn. Mowa tu o ostrym bólu zlokalizowanym za mostkiem i promieniującym do żuchwy, lewej łopatki, lewego przedramienia czy lewego ramienia, a także bólu brzucha, nudnościach, zawrotach głowy czy zimnych potach i uczuciu lęku.
REKLAMA


Zobacz wideo


Jakie podjąć kroki w przypadku zawału?


Objawy zawału serca u kobiet są dość nietypowePozostałe 70 proc. kobiet, a więc zdecydowana większość, zgłasza nietypowe objawy, które znacząco utrudniają diagnostykę zawału. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim:kłucie zlokalizowane za mostkiem;ból brzucha;nudności i wymioty;niemiarowe bicie serca (tzw. kołatanie);uczucie duszności;zawroty głowy;ogólne osłabienie.Warto zaznaczyć, iż u kobiet zawał zdecydowanie częściej występuje podczas relaksu i odpoczynku, panowie natomiast najczęściej mają atak serca w czasie pracy. Co więcej, zawał u kobiet ma dużo łagodniejsze objawy, jest mniej rozległy - ogranicza się do niewielkiego fragmentu komórek mięśnia sercowego.

Jak gwałtownie zbić wysokie ciśnienie? Czy ciepła kąpiel pomaga?


Trzeba wspomnieć o zawale bezobjawowym, który również zdecydowanie częściej występuje u pań niż u panów. Charakteryzuje się on bardzo delikatnymi objawami lub też ich całkowitym brakiem. Pacjentka dowiaduje się o tym, iż przeszła zawał dopiero po jakimś czasie, podczas rutynowego badania lekarskiego.Jak odróżnić zgagę od zawału? Kiedy wezwać pomoc?Niektóre objawy charakterystyczne dla zawału u kobiet mogą też wskazywać na zgagę. Oba stany charakteryzują się bowiem kłuciem czy uczuciem pieczenia za mostkiem, bólem brzucha i nudnościami. jeżeli po jedzeniu zaczyna nas palić w przełyku, a uczucie to przechodzi po wypiciu mleka, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze zgagą. jeżeli jednak dodatkowo jest nam słabo, mamy duszności, boli nas klatka piersiowa, szyja lub ramiona, to znak, iż trzeba natychmiast wezwać pomoc! Takiej sytuacji nie można bagatelizować, są to bowiem objawy zawału.

To nerwoból czy zawał? Podobieństwa i różniceJak natomiast stwierdzić czy nasze dolegliwości to zwykły nerwoból czy już zawał? Objawy obu stanów są do siebie bardzo podobne, ale da się zauważyć pewne różnice.Zarówno nerwicy, jak i zawałowi serca towarzyszy ból w klatce piersiowej, który promieniuje do żuchwy, ramienia czy przedramienia. Pojawiają się także objawy takie jak kołatanie serca, duszności, uczucie gorąca, zimne poty i silny lęk.Jeśli mamy do czynienia z nerwobólem lub atakiem paniki, to kilka spokojnych, głębokich wdechów pozwoli uśmierzyć objawy bólowe, a przynajmniej nie będą się one potęgować. W zawale serca głębokie oddychanie nie poprawi stanu pacjenta, który nieustannie będzie się tylko pogarszał. Co więcej, ból w zawale serca jest ostry i silny, pacjenci opisują go jako uczucie ściskania, gniecenia czy pieczenia. Nerwoból ma raczej charakter kłucia o średniej intensywności, który nie nasila się z czasem. Osoba przechodząca zawał nie ma siły samodzielnie się poruszać, w przypadku nerwobólu przemieszczenie się pacjenta nie stanowi problemu.

Cichy zawał - można przejść zawał serca i choćby o tym nie wiedzieć


Warto jeszcze raz zaznaczyć, iż żadnych objawów nie wolno bagatelizować. Zawał serca jest stanem zagrożenia życia i w takiej sytuacji bezwzględnie udzielona musi zostać pomoc lekarska.
Idź do oryginalnego materiału